Ne Aramıştınız?

VoLte Nedir ve Siber Güvenlik İle İlişkisi Nasıldır?

Cep telefonları günümüzde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Günlük hayatın olmazsa olmaz bir parçası olan cep telefonları sayesinde birçok işlem basit ve hızlı bir şekilde halledilebilir. Cep telefonlarının kullanım amaçlarından birisi de iletişimdir.

İçerik Başlıkları
VoLte

Dünyanın bir bütün olarak hızlı bir şekilde globalleşmesini ve sürekli olarak iletişimde kalmasını sağlayan cep telefonları bunu yapabilmek için çeşitli bağlantı yöntemleri kullanır. Bu anlamda, 3G ve 4G uzunca bir süre kullanılan bağlantı yöntemleri arasında yer alır.

Günümüzde ise ülkemizde en yaygın kullanılan bağlantı çeşidi 4.5G’dir. Cep telefonu ile şebeke üzerinden sesli görüşme yaparken mobil verinin kullanılmaması ya da verimsiz bir duruma düşmesi bütün kullanıcılar tarafından bilinir. Bunun nedeni cep telefonlarının kullandığı bağlantı yöntemlerinin ses ve veriyi aynı anda iletme özelliğine sahip olmamasıdır. Giderek daha yaygın bir şekilde kullanılan VoLTE servisi bütün bu sorunları ortadan kaldırarak iletişimi güçlendirir.

VoLTE Nedir?

VoLTE, LTE bağlantısının yanında eşzamanlı olarak sesin de aktarılması anlamına gelen Voice Over LTE ibaresinin kısaltılmış hali olarak cevap verilebilir. En basit anlatımıyla VoLTE, ses ve verinin aynı anda kullanılabilmesini, aktarılabilmesini ve alınabilmesini sağlar. 4G bağlantısının gelişmiş bir çeşidi olan VoLTE, 4G ve 4.5G’nin sunduğu imkânları bir araya getirir.

Normal şartlarda bir cep telefonu ile sesli telefon görüşmesi yaparken aynı anda internette gezinmeniz mümkün değildir. Bazı hallerde mümkün olsa bile internet yavaşlayarak kullanılamaz noktaya gelir. VoLTE bağlantısı sayesinde cep telefonunuzda sesli görüşme yaparken aynı zamanda internette gezinebilir, görüştüğünüz kişinin internet üzerinden konum ve kartvizit gibi bilgilerini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. VoLTE servisi birçok avantajı ile öne çıkar.

VoLTE Nasıl Çalışır?

Teknik olarak düşünüldüğünde VoLTE, bir sesli aramanın çalışma biçiminden oldukça farklıdır ve sesleri paket veri olarak iletir. VoLTE, sesli arama yapmak ve almak için akıllı telefonların hücresel bağlantısını kullanır. Böylece VoLTE çağrısı yapabilmek için birkaç aşama oluşmalıdır. Bu aşamalar şu şekilde özetlenebilir:

 • Öncelikle akıllı telefon 4G LTE hücresel veri ile bağlantı kurar.
 • Daha sonra arama verileri, normal arama verileri formatında operatöre gönderilir.
 • Operatöre iletilen veriler, VoIP üzerinden arama hedefine iletilir.
 • Arayan taraf ise VoIP / VoLTE özellikli cihazı aracılığıyla VoLTe aramanıza yanıt verir.

VoLTE Ayarları Nasıl Yapılır?

VoLTE servisini kullanarak arama yapabilmek için, öncelikle bu servisi aktif hale getirmeniz gerekir. VoLTE servisinin nasıl etkinleştirileceği cep telefonunuzun marka ve modeline göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca VoLTE servisini, sadece cep telefonunuzun, SIM kartınızın ve operatörünüzün desteklemesi durumunda kullanabilirsiniz. VoLTE nasıl açılır konusu yaygın olarak merak edilir. Android telefonlarda VoLTE servisini aktif hale getirebilmek için:

 • Ayarlar bölümüne giriş yapın.
 • Bağlantılar, sonrasında da Mobil Veri bölümüne girin.
 • Mobil Veri bölümünde cep telefonunuzun aktif olarak kullandığı ya da devre dışı bırakılan bağlantı servisleri bulunur. Bu bölümde yer alan VoLTE ibaresine tıklayarak, servisi etkinleştirebilirsiniz.

VoLTE nasıl kapatılır diye de merak ediyorsanız, Android telefonlarda VoLTE servisini etkinleştirdiğiniz ekrandan VoLTE’yi kapatabilirsiniz. Android telefonlarda VoLTE etkinleştirildiğinde ve kullanıldığında cep telefonunun üst bildirim tepsisinde ‘VoLTE’ işareti gösterilir.

iPhone’larda VoLTE özelliğini açmak için:

 • Ayarlar kısmından Hücresel bölümüne giriş yapın
 • Hücresel Veri Seçenekleri’ni seçtikten sonra, LTE’yi etkinleştir butonuna basabilirsiniz.

Operatörünüzün VoLTE servisini destekleyip desteklemediğine bağlı olarak ekranda ‘Kapalı’, ‘Ses ve Veri’ ve ‘Yalnızca Veri’ seçenekleri görüntülenir.

VoLTE Teknolojisinin Avantajları

VoLTE servisi birçok avantajı sayesinde diğer bağlantı servisleri arasından öne çıkar. VoLTE servisini kullanarak arama yapmak çok daha verimli ve işlevsel bir iletişim kurabilmenizi sağlar. VoLTE teknolojisinin sağladığı avantajlardan bazıları şunlardır:

 • Aramalardaki ses kalitesi daha yüksektir. Standart şebeke aramalarında ses kimi zaman kopabilir, kimi zaman da kalitesiz ve anlaşılmaz bir durumda iletilebilir. VoLTE servisi aramayı yapan her iki tarafın sesinin de HD+ kalitesinde iletilmesini sağlar. Bu sayede gürültülü ortamlarda bile karşı tarafın sesini berrak bir şekilde duyabilirsiniz. Aynı şekilde karşı taraf da sesinizi net bir şekilde alır.
 • 2G ve 3G bağlantıları yavaş ve kalitesiz bir kablosuz bağlantı deneyimi sunar. Bu nedenle bu bağlantı yöntemlerini kullanan cep telefonunuz sürekli olarak daha kaliteli bir sinyal aramak durumunda kalır. Bu durum cep telefonunuzun bataryasının yüksek oranda kullanılmasına yol açar. Günümüzde 4G bağlantısı oldukça yaygındır ve VoLTE, 4G üzerinden veri ve ses bağlantısı kurar. VoLTE servisi, cep telefonunuzu sürekli olarak sinyal aramaktan kurtarır ve bataryanızın ömrünü uzatır.
 • VoLTE, Wi-Fi bağlantısıyla da çalışmaya devam edebilir. Pek olası olmasa da kimi zamanlarda 4G bağlantısı kesilebilir. Bunun gibi talihsiz durumlarda, hâlihazırda çalışmakta olan VoLTE, Wi-Fi bağlantınızla beraber çalışmaya kesintisiz bir şekilde devam eder. Bu sayede kesintisiz ve kaliteli bir arama deneyimi yaşarken, aynı zamanda internet kullanımından da mahrum kalmazsınız.
 • VoLTE diğer bağlantılardan çok daha hızlıdır. 2G ve 3G gibi bağlantılarda bir arama başlattığınızda, bu arama sinyalinin karşı tarafa ulaşması ve karşı tarafın telefonunun çalması, sonrasında da bu çağrıyı cevaplayarak sesi iletmeye başlaması kimi zaman onlarca saniyeyi bulabilir. VoLTE servisi 4G bağlantısını ve internet bağlantısını aynı anda sağlayarak, aradığınız kişinin cep telefonunun bir saniyeden daha kısa bir süre içerisinde çalmasına olanak tanır.

VoLTE ve Siber Güvenlik

VoLTE gibi birçok avantajı ve kolaylığı bulunan servislerin güvenli olup olmadığı yaygın olarak merak edilir. Birçok cep telefonu kullanıcısı VoLTE aramalarının güvenli olup olmadığını ve siber saldırılara karşı ne gibi bir koruma sağladığını merak eder. VoLTE servisinin çalışma prensibi, veri dalgaları üzerinden sesi iletmesidir. Bu sayede cep telefonu arama sırasında veri alışverişini kesmek zorunda kalmaz. Böylece hem sesli arama hem de internet bağlantısı aynı anda yapılabilir. Bir VoLTE araması yapıldığında, söz konusu aramaya özgü bir şifreleme anahtarı oluşturulur. Bu şifreleme anahtarı aynı zamanda ‘dizi şifresi’ olarak da bilinir. Dizi şifreleri operatörler tarafından oluşturulur.

Herhangi bir VoLTE aramasının dizi şifresi tamamen eşsiz ve tektir. Böylece her bir VoLTE araması kendi şifreleme anahtarına sahip bir şekilde işler. Bu sayede VoLTE aramaları saldırılara karşı korunur. VoLTE gibi kullanışlı ve avantajlı teknolojiler yaygınlaştıkça siber saldırılara karşı çeşitli önlemler geliştirilir. Fakat her teknolojinin bir handikabı olduğu gibi, VoLTE servislerin saldırıya uğramasının imkânsız olduğunu söylemek doğru değildir.

Zamanla daha iyi servisler üretilir, bu sırada var olan ve faaliyet gösteren teknolojilerin de handikapları bulunur. Belirli saldırılar gerçekleşir ve bu şekilde teknoloji gelişir, daha iyi ve güvenli bir servis sunulur. Akredite araştırmalarla kanıtlanmamış olsa da dünyanın bazı bölgelerinde siber suçluların VoLTE aramalarını veri paketleri göndererek kestiği, çarpıttığı ya da dinleme fırsatı elde ettiği bilinir.

En son teknolojilerle geliştirilen ağ ve siber güvenlik yönetimi platformu Berqnet SASE'yi yakından tanıyın

Sıkça Sorulan Sorular

VoLte uygulaması internet üzerinden çalışmakta olduğundan yapılan aramalar sonucu internet paketinizde azalma görülebilir

Görüşme kalitesini HD kaliteye taşıyan uygulama, ülkemizdeki telefon operatörlerinin sağladığı bir telekomünikasyon servisidir ve interneti yavaşlatmaz.

VoLTE uygulamasına katılım ücretsiz olmakla birlikte, kullanımlarınız mevcut tarifenizde bulunan haklarınız üzerinden gerçekleşecektir.

21 Mayıs 2022
Hızlı Teklif Alın