Ne Aramıştınız?

Hotspot Nedir? Hotspot Ayarları Nasıl Yapılır?

İnternet ihtiyacını karşılayan hotspot özelliği, mobil cihazlar üzerinden internet paylaşımını sağlayan bir teknolojidir.

İçerik Başlıkları
Hotspot

Hotspot, hareket halindeki cihazların internete bağlanmasını mümkün kılar. Hotspot özelliği genellikle tüm akıllı telefonlarda bulunan önemli bir özelliktir. Bu teknoloji, 1 Mbps ile 1000 Mbps arasında değişen hız genişliklerine sahip olabilir.

Hız genişlikleri, cihazınızın desteklediği hız seviyesine bağlı olarak değişiklik gösterir. Ayrıca, kullandığınız operatörün size sunduğu hız genişliği de önemli bir ayrıntıdır. Genellikle mobil internet paketinin tükenmesi durumunda ortaya çıkan bu ihtiyaç, arkadaşlarınızın veya sevdiklerinizin akıllı telefonlarındaki interneti kullanmanıza olanak tanır.

Hotspot Ne İşe Yarar?

Hotspot teknolojisi ile akıllı telefon veya tabletinizdeki internet bağlantısını diğer cihazlarla paylaşabilirsiniz. Yani, internet erişimi olmayan bir cihazın bağlantısını gerçekleştirerek cihazı internet ortamına açık hale getirebilirsiniz. Hotspot, pek çok kişi için seyahatte veya mobil durumlarda kurtarıcı özelliklerin başında gelir. Mobil cihazınızın hotspot işlevi sayesinde dışarıdayken bile tablet ve bilgisayarınızı internete bağlayabilir, cihazlarınızı aktif şekilde kullanabilirsiniz.

Hotspot Kullanım Alanları

Hotspot internet kullanım alanları genellikle mobil durumlardır. Pek çok kullanıcı, seyahat, eğitim ve iş amacıyla internet paylaşımı özelliğinden yararlanmayı tercih eder. Bu bağlantı teknolojisinin başlıca kullanım alanları şunlardır:

 • İş, ofis veya toplantılar; internet paylaşımı özelliğinin sıkça kullanıldığı alanların başında gelir. Farklı ofis lokasyonlarında veya dışarıda gerçekleştirilen görüşmelerde mobil cihazlar üzerinden taşınabilir bilgisayarlara internet bağlantısı kurmak mümkündür.
 • Yurt içi veya yurt dışı seyahat destinasyonlarında, lokal Wi-Fi ağı bulunamadığı durumlarda hotspot özelliği kullanımı tercih edilebilir. Sık seyahat eden kişiler mobil internet paylaşımı ile laptop ve tabletlerini kullanma imkanı bulabilir.
 • Okul kampüsü, kütüphane ve dersliklerde internet bağlantısının düzenli çalışmadığı zamanlarda mobil internet erişiminden yardım almak mümkündür. Öğretmenler ve öğrenciler hotspot özelliği ile internete bağlanarak işlerine devam edebilir.
 • Mobil internet paketinin azaldığı veya bittiği durumlarda arkadaşınızın veya ailenizden birinin mobil internetini kullanmak için onun cihazındaki hotspot özelliğinden yararlanabilirsiniz. Arkadaşınız özelliği aktif hale getirdiğinde onun cihazı üzerinden bağlantı elde edebilirsiniz.
 • Yangın, doğal afet ve benzeri durumlarda yerel internet ağları zarar görebilir. Bu tip zamanlarda hotspot özelliğinden faydalanıp diğer cihazların ve kişilerin de internete bağlanması sağlanabilir.

Hotspot Türleri

Hotspot özelliği farklı türlerde kullanılabilir. Bağlanma özelliklerine göre internet paylaşımı türleri şu şekildedir:

 • Mobil hotspot: Bu bağlantı türünde mobil cihazların internete bağlanması mümkün olur. Cihazlar genellikle 4G ve 5G gibi veri ağları üzerinden diğer cihazlara bağlanır.
 • Wi-Fi hotspot: Wi-Fi erişimi olan cihazlar üzerinden kullanılan bağlantı bu grupta yer alır. Kafe, havaalanı, otel gibi alanlarda ortak Wi-Fi ağları üzerinden internete erişmek mümkündür.
 • Bluetooth hotspot: Bluetooth özelliği olan cihazlar arasında gerçekleşen bağlantı türüdür. Mobil veya taşınabilir cihazlar, bluetooth üzerinden diğer cihazlara internet erişimi imkanı sunabilir.
 • USB hotspot: Laptop ya da bilgisayar gibi cihazların USB bağlantı noktasından oluşturulan internet paylaşımı bu sınıfa girer. USB modem üzerinden istenen internet bağlantısı oluşturulabilir.

Hotspot Ayarları Nasıl Yapılır?

Hotspot oluşturma adımları her cihaza ve işletim sistemine göre farklılık gösterir. Cihazlara göre internet paylaşım özellikleri şu şekildedir:

iOS:

 • Ayarlar menüsüne gidin ve Wi-Fi butonunun ardından Kişisel Bağlantı Noktası’nda cihaz adı seçimi yapın.
 • Size parola sorulduğunda sırasıyla Ayarlar, ardından Hücresel ve son olarak Kişisel Erişim Noktası üzerine tıklayıp gördüğünüz parolayı girin.

Android:

 • Ekranı üstten aşağı doğru çekin.
 • Hızlı menü üzerinden Mobil Erişim Noktası tuşunu bulun.
 • İlgili butona dokunarak bu özelliği aktif hale getirin.
 • Ayarlar, Mobil Ağ ve Bağlantı, ardından Mobil Ortak Erişim Noktası üzerinden Kişisel Ortak Erişim Noktası’nı seçip cihazınızı aktif hale getirebilirsiniz.
 • Kişisel Ortak erişim Noktası altındaki Ortak Erişim Noktası’nı Yapılandır kısmından şifre belirleyebilirsiniz.

Windows:

 • Ayarlar menüsüne gidin, ardından Ağ ve İnternet kısmına tıklayın.
 • Dilediğiniz Wi-Fi ağını seçip Etkinleştir tuşuna tıklayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Hotspot, mobil cihazınızı modeme dönüştürerek diğer cihazlara internet bağlantısı sağlar. İnternet ise fiziksel konumda bir bağlantıdır. Hotspot, internetin olmadığı yerlerde kablosuz internet erişimine olanak tanır.

Telefonda hotspot özelliğini aktif hale getirmek için Ayarlar > Ağ ve İnternet > Kişisel Erişim Noktası veya Mobil Erişim Noktası gibi seçeneklere giderek şifre ayarlarınızı yapabilirsiniz.

iPhone cihazınızda Kişisel Erişim Noktası üzerindeki parolayı diğer kişilerle paylaşabilirsiniz. Android cihazlarda ise Ayarlar menüsündeki Mobil Erişim Noktası veya Kişisel Ortak Erişim Noktası tuşunu seçerek özelliği aktif hale getirip şifrenizi arkadaşlarınızla paylaşmanız yeterli.

iPhone cihazınızda Kişisel Erişim Noktası özelliğini kapalı hale getirmek yeterlidir. Android cihazlarda ise Ayarlar menüsünden Mobil Erişim Noktası veya Kişisel Ortak Erişim Noktası tuşuna bir kez dokunarak özelliği kapatabilirsiniz.

3 Aralık 2023
Hızlı Teklif Alın