Ne Aramıştınız?

Hotspot Nedir? Hotspot Ne İşe Yarar?

Hotspot, belirli bir lokasyon içerisinde kablosuz erişim protokolleri yardımıyla sunulan internet bağlantısıdır. 

İçerik Başlıkları
Hotspot

Ancak “Sıcak nokta” muhtemelen birçok kişiye yabancı gelecektir. Hotspot kelimesini Türkçeye çevirmeden birebir kullanımı daha yaygındır. Genel olarak “açık Wi-Fi noktası” şeklinde de kullanılabilir. Hotspot terimi ilk defa 1993 yılında NetWorld+Intercop konferansında Brett Stewart tarafından kullanılmıştır. Bazı tahminlere göre bugün itibari ile dünya çapında yaklaşık 200 milyon Hotspot noktası olduğu söylenmektedir.

Her gün milyonlarca insan, internet ihtiyaçları için halka açık Wi-Fi Hotspot noktalarına bağlanıyor. Kimi zaman bir kafeden, kimi zaman bir havaalanında...  Nerede olursak olalım internet olmazsa olmazlarımız arasına girmiş ve iletişim dünyamızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Dijital yaşam tarzımız sayesinde, sürekli olarak bağlı kalmayı ve genelde halka açık Wi-Fi Hotspot erişim noktaları ile de bu ihtiyaçlarımızı karşılamayı düşünürüz.

Hotspot bağlantıları, kablosuz bir modem, router veya Berqnet gibi UTM cihazları yardımıyla sunulur. Sunulan bu internet bağlantısı radyo frekansları yardımıyla iletilerek diğer cihazlar arasında sürdürebilir ve geniş menzillere yayılabilir. Hotspot’un sunduğu bağlantı sinyalinin gücü diğer cihazlar için çekim kalitesini etkileyebilir. Daha yüksek kaliteyle bir Hotspot noktasına bağlanan cihazlar internetten daha yüksek hızlarla faydalanmaktadır.

Terminoloji

Bazı kullanımlarda "hotspot" ve "Mobil Hotspot" terimlerini birbirinin yerine yanlış bir şekilde kullanılmaktadır. Hotspot ile mobil Hotspot arasında farklılıklar vardır.

Hotspot: İnternete bağlantımızın bir kablosuz yönlendirici aracılığı ile (WLAN) genellikle Wi-Fi kullanarak sağladığımız fiziksel bir bağlantı türüdür. Wi-Fi etkin noktaları, Açık Wi-Fi noktası veya Wi-Fi bağlantısı şeklinde isimlerle anılabilir. Basit olarak Hotspot, akıllı telefon, tablet, dizüstü gibi mobil cihazlarımızı İnternete kablosuz olarak bağladığımız fiziki olarak sınırlı bölgelere yayın yapan ağlardır.

Hotspot ağları, kafelerde, otellerde, havaalanlarında, mağazalarda veya benzeri birçok yerde herkese açık olarak kullanıma sunulabilir. Birçok Hotspot noktası açık ve ücretsiz olarak bağlanacak şekilde sunulurken, bazı yerlerde ön ödemeli veya ücretli olarak da sunulabilmektedir.

Mobil Hotspot: Tamamen taşınabilir Hotspot ağlarıdır. Normal bir Hotspot ağı fiziki olarak bir lokasyona bağlı bulunurken, mobil Hotspot ağları hareketlidir ve fiziki bir bağlantısı yoktur. Mobil Hotspot'lara en basit örnek, akıllı telefonlarınızdan oluşturduğunuz “internet paylaşımı” ağlarıdır. Bu ağlar taşınabilirdir ve “tetheding” olarak adlandırılır.

Hotspot teknolojileri öğrenmek için WLAN, Wi-Fi etkin ve erişim noktalarını da bilmemiz gerekir.

Kablosuz Erişim Noktası: Wi-Fi uyumlu bir cihazın kablolu bir ağa bağlanmasını sağlayan network aygıtlarıdır. WAP şeklinde isimlendirilen (Wireless Access Point) fiziksel olarak bir yönlendiriciye bağlanabilir veya bir yönlendiricinin kendisine entegre (Wi-Fi destekli modemler) edilebilir.

Wi-Fi: Akıllı telefonunuzun, tabletinizin veya bilgisayarınızın kablosuz bağlantı üzerinden internete erişmesini sağlayan teknolojinin adıdır.  Bu teknoloji iletişim için radyo sinyalleri kullanmaktadır. Radyo sinyallerini etkileyen manyetik alanlar veya radyo sinyallerini kesintiye uğratan fiziksel durumlar Wi-Fi teknolojisini de etkilemektedir.

SSID: Bir Wi-Fi ağına bağlanmak için SSID adını bilmeniz gereklidir. Yayın yapan her Wi-Fi ağının bir ismi vardır. Bazı durumlarda güvenlik nedeni ile Wi-Fi isimleri gizlenebilir. Ancak, bağlantı kurabilmek için bu isimleri (SSID) bilmemiz gereklidir. Örnek; “Barış’ın Wi-Fi”, “Havaalanı Wi-Fi” “Kablosuz agim”, “Ev internetim”…

Hotspot Kullanım Alanları

Kamuya açık Hotspot ağları genellikle havaalanlarında, kitapçılarda, kahve dükkanlarında, mağazalarda, akaryakıt istasyonlarında, otellerde, hastanelerde, kütüphanelerde, telefonlarda, restoranlarda, kamplarda, süpermarketlerde, tren istasyonlarında ve benzeri yerlerde müşterilerin veya halkın mobil cihazlardan internete erişmeleri için sunulmaktadır. Aynı zamanda şirketler çalışanlarının mobil cihazlarından bağlantı sağlamaları için şirket içi Hotspot ağları da kullanmaktadır. Bu ağlar yalnızca izinli erişimi olan kurum çalışanlarının kullanımına açıktır.

Müşteriler bu ağlara bağlanmak için taşınabilir cihazlarının (telefon, tablet, dizüstü bilgisayar) Wi-Fi kartları üzerinden bağlantı sağlarlar. Analistlere göre dünya çapında 200 milyondan fazla halka açık Hotspot ağı bulunmaktadır. En fazla Hotspot noktası Avrupa’da bulunurken, Kuzey Amerika ve Asya’da şeklinde sıralanmaktadır.

Hotspot Türleri

Hotspot ağları ücretli ve ücretsiz olarak ikiye ayrılırlar. Genel olarak ücretsiz kullandığımız Hotspot ağları bazı lokasyonlarda ücretli olarak da kullanıma sunulmaktadır.

Ücretsiz Hotspot Ağları: Açık ve ortak bir ağ şeklinde konumlandırılırken bağlantı için hiçbir ücret ödemezsiniz. Hotspot menzili içerisindeki herkes bu ağlara bağlanarak internet erişimi sağlayabilir. Ülkemizde 5651 sayılı log tutma kanunu sebebi ile ücretsiz olarak sunulan Hotspot ağlarında erişim sağlayan kullanıcıların tespiti ve kaydının tutulması için özel bir arayüz üzerinden kimlik bilgilerini vererek bağlantı kurmaları zorunlu tutulmaktadır. Diğer bir yandan kapalı kablosuz kamu ağları da bu gruba girmektedir. Bu ağlar genel olarak şirketlerin iç kullanımına özel olarak yayın yapmaktadır. Erişimi kontrol etmek için bir Hotspot yönetim sistemi aracılığı veya benzeri bir yönetim sistemi ile bağlantı sağlanabilir. İzin verilen kullanıcılar ağa bağlantı sağladıktan sonra internete erişebilir. İzin verilenler dışındaki bağlantıların erişimleri kapatılır veya ağa bağlanmaları yasaklanabilir.

Ücretli Hotspot Ağları: Ticari Hotspot noktaları olarak tanımlanabilir. Bu ağlara bağlantı sağlandığı zaman, kullanıcılar bir giriş ekranına yönlendirilerek şifre veya ön ödeme şeklinde bir arayüz üzerinden erişimlerine izin verilir. Kullandıkça öde, kupon sistemi, PayPal, iPass veya kredi kartı ödemesi gibi farklı ödeme tipleri bu arayüz üzerinden seçilebilir. Çoğu otel konaklama hizmeti alan kullanıcılarına ücretsiz olarak erişim sağlarken, bazı oteller veya havaalanları gibi yerlerde ticari Hotspot kullanılmaktadır.

Hotspot Kullanımı

Ofislerde, kafelerde, havaalanlarında veya AVM gibi halka açık alanlarda akıllı telefonunuz veya taşınabilir cihazlarınız üzerinden Hotspot ağlarına Wi-Fi bağlantısı aracılığı ile bağlanabilir ve kolaylıkla İnternet kullanabilirsiniz.

Kablosuz bir Hotspot ağına bağlanmak kolay ve basit bir işlemdir. Cihazınızın kablosuz ağını açarak çevrede yayın yapan SSID’leri görebilir ve açık Hotspot ağlarına tek bir dokunuşla bağlanabilirsiniz.

Genel olarak küçük bir kayıt ekranı karşınıza gelerek kimliğinizi doğrulamanız sağlanır. Ardından da SMS veya benzeri bir doğrulama yöntemi ile internete bağlanmanız sağlanır.

Hotspot Güvenliği

İnternete Hotspot ağlarından bağlı olmanın risklerinden biri, çalışmalarımıza ve kişisel yaşamlarımıza ayak uydurabilmemize yardımcı olan teknolojilerin korsanlara ve kimlik hırsızlarına karşı savunmasız kalmasıdır. Genel bir Wi-Fi etkin noktasını ararken, akıllı telefonunuzu veya dizüstü bilgisayarınızı yalnızca saygın sağlayıcılara (örneğin, otelin veya kafenin kablosuz ağına) bağladığınızdan emin olmanızı tavsiye ederiz.

Berqnet veya benzeri bir ürün ile konumlandırılmış bir Hotspot ağında çok daha güvende olacağınızın altını çizmek isteriz. Bu ağlar genel olarak saldırılara karşı yalıtılmış veyahut tedbirleri alınmış güvenli ağlardır. Ancak her ne kadar güvenlik önlemleri alınmış olsa dahi, bir saldırganın sizinle aynı ağda bulunduğu sürece büyük bir risk altında olduğunuzu unutmamalısınız. 

Özellikle bilgisayar ağında bir dosya paylaşım programı kullanıyorsanız, bilgisayar korsanlarının güvenli olmayan bir Wi-Fi bağlantısı üzerinden kötü amaçlı yazılımlar (bilgisayarınıza zarar verebilecek veya devre dışı bırakabilecek yazılımlar) dağıtması da mümkündür. Bu tarz herkese açık ağlarda Man-in-the-middle ismi verilen araya girme saldırıları sıkça karşılaşılan ve tehlikeli saldırı türlerinden biridir. Genel olarak siber güvenlik uzmanları bu tarz ağlar üzerinden yapılan kredi kartı, alışveriş, şifre parola gerektiren işlemler gibi önemli işlevlerde VPN kullanılmasını tavsiye etmektedir.  

 • Online bankacılık veya e-ticaret gibi riskli uygulamaların kullanılması zaruri olduğu bir durumda işlemin VPN ile gerçekleştirilmesi büyük önem taşımaktadır.
 • Çalışanların şirket kaynaklarına ve uygulamalarına erişmesi gerektiği durumlarda da VPN kullanımı tavsiye edilmektedir.
 • Bağlanılan sitelerin SSL protokolünü kullandığına dikkat edilmelidir.
 • Cihazın ulaşılır durumdaki Wi-Fi Hotspotlara otomatik olarak bağlanmasını engellemek alınabilecek bir başka önlemdir.

Norton tarafından Haziran 2016’da yayınlanan Wi-Fi Risk raporuna göre Public Wi-Fi ağlarında kullanıcıların %22’sinin bankacılık uygulamalarını kullandığını, %56’sının sosyal medya hesaplarını ziyaret ettiğini, %38’inin fotoğraf veya video paylaştığını ve %58’inin ise email hesaplarına eriştiği belirlenmiştir. Uzmanlar, ücretsiz Wi-Fi ağlarında bu tür hassas bilgileri barındıran uygulamaların kullanılmaması gerektiğini altını çizerek vurgulamaktadır.

5651 Sayılı Kanun Nedir?

5651 sayılı kanun, İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanundur. Bu kanun uyarınca Oteller, Restaurantlar, Alışveriş Merkezleri, Kafeler, Internet Kafeler, Üniversiteler, KOBİ'ler, fabrikalar gibi interneti kablolu ya da kablosuz kullanıma sunan tüm işletmeler yani internet toplu kullanım sağlayıcılar,

1. Kendi iç ağlarında dağıtılan IP adres bilgilerini, kullanıma başlama ve bitiş tarih ve saatini ve bu IP adreslerini kullanan bilgisayarların MAC adresini gösteren bilgileri elektronik ortamda sistemlerine kaydetmekle yükümlüdür

2. Bu bilgilerin doğruluğunu, bütünlüğünü ve oluşan verilerin dosya bütünlük değerlerini zaman damgası (hash) ile birlikte günlük olarak bir yıl süre ile saklamak ve gizliliğini temin etmekle yükümlüdür. Zaman damgası, elektronik ortamda log, doküman ve sözleşme gibi elektronik verilerin, belirli bir zamandan önce var olduğunu kanıtlamak için kullanılır. Mesela bir log dosyasının, kayıt altına alındıgı tarihte orjinal haliyle var oldugunu, sonradan değiştirilmediğini ispatlamak amacıyla zaman damgasından yararlanılabilir.

5651 sayılı yasanın çıkış amacı nedir?

Yasanın çıkarılmasının iki amacı bulunmaktadır. Birincisi; İnternet'in önemli aktörlerinden olan içerik sağlayıcı, yer sağlayıcı, erişim sağlayıcı ve toplu kullanım sağlayıcıların yükümlülük ve sorumluluklarını belirlemektir. Diğer amaç ise; İnternet ortamında işlenen belirli suçlarla içerik, yer ve erişim sağlayıcıları üzerinden mücadeleye ilişkin esas ve usulleri düzenlemektir.

Berqnet Firewall 5651 ve Hotspot Özelliği

Bu sebeple Hotspot hizmeti veren tüm kurum ve kuruluşlar, İnternet üzerinden işlenen suçlar kapsamında 5651 kanununa tabi olarak kayıt tutmak zorundadır.

5651 özelliği Berqnet Firewall ürünlerinin tümünde yer alan bir özelliktir. Bu özelliği Berqnet Firewall ürünlerinde "Ayarlar" bölümünde Servis ayarların başlığı altında 5651 Kayıt Aktarımı olarak bulabilirsiniz. Bknz: 5651 Yasası nedir?

İşletmenize en uygun firewall cihazını seçmek ve fiyat teklifi almak için Berqnet'le İletişime Geçebilirsiniz


 

Berqnet'i kullanarak misafir ve müşterilerinize kontrollü ve güvenli internet hizmeti sunabilirsiniz. Bu çözüm sayesinde sağladığınız internet hizmetinden yararlanmak isteyenler kendi telefon numaralarıyla veya sizin sağlayacağınız bir kullanıcı adı/şifre ile internete bağlanabilirler. Bu erişim sırasında 5651 kanununa uygun yetkilendirme yapabilirsiniz.

1- Manuel Yetkilendirme

Manuel Yetkilendirme seçeneği Hotspot kullanıcılarının elle yani manuel olarak tanımlayarak internet girişinin sağlanması özelliğidir.

2- SMS ile Yetkilendirme

SMS ile Yetkilendirme seçeneği ise kullanıcıların internet erişimi için öncelikle cep telefonuna gelen SMS şifreleri ile internet erişim hizmetini alma modelidir. Bu özellik için öncelikle Berqnet UTM desteklemiş olduğu SMS Sağlayıcılarından SMS API’si satın alınması gerekmektedir.

3- Otel Yönetim Yazılımlarıyla Entegrasyon

Berqnet'in entegrasyon sağladığı otel otel yazılımları arasında Sentez, Elektra, ErbaSoft, Basit Otel, Opera ve EuroPROTEL gibi alanında öncü birçok otel yönetim sistemi yer almaktadır. Ek olarak Genel Veri Tabanı Entegrasyonu Özelliği ile veri tabanı bağlantısı kurulabilen tüm otel yazılımları ile de kolayca entegrasyon sağlanabilmektedir. Bu sayede kullanıcılar ister oda numaraları, ister pasaport numaraları ister TC Kimlik Numaraları ile giriş yaparak Hotspot'a bağlanabilmektedirler.

3- Apsiyon Site Yönetim Programıya Entegrasyon

Berqnet, site yönetim yazılımlarıyla da hızlıca entegrasyon sağlayabilmektedir. Bunlar başında Apsiyon gelmektedir. Ek olarak Genel Veri Tabanı Entegrasyonu Özelliği ile veri tabanı bağlantısı kurulabilen tüm site yönetim yazılımları ile de kolayca entegrasyon sağlanabilmektedir.

İşletmenize en uygun firewall cihazını seçmek ve fiyat teklifi almak için Berqnet'le İletişime Geçebilirsiniz

Sıkça Sorulan Sorular

Halka açık alanlarda internet erişimini daha kolay bir hale getirebilmek için hotspot kullanılır. Dünya genelinde 200 milyon üzerinde topluluğun kullanımına açık halde Wi-Fi hotspot ağı bulunur. Wi-Fi aracılığıyla hizmet veren hotspot; kafe, alışveriş merkezi, otel, tren istasyonu, mağaza, hastane, okul, havaalanı ve restoran gibi topluluk alanlarında sıklıkla tercih edilir. Aynı zamanda işletmeler veya kurumlar, çalışanlarının mobil cihazlarından, tabletlerinden ya da bilgisayarlarından internet ağına bağlanabilmeleri için Wi-Fi hotspot tercih edebilir. Fakat bu ağ, halka açık olmadığından dolayı yalnızca erişim izni olan işletme veya kurum çalışanlarının kullanımına açıktır. Wi-Fi hotspot teknolojisi ile internete erişmek için radyo sinyalleri devreye girer. Manyetik alanlar, radyo sinyallerini etkiler ve Wi-Fi ile bağlantıyı sağlar. Fakat radyo sinyalleri kesintiye uğrarsa Wi-Fi hotspot bağlantısında da sorunlar yaşanabilir. Bunun yanı sıra Wi-Fi hotspot, çeşitli güvenlik problemlerine yol açabilir. Norton tarafından hazırlanan rapora göre, kamuya açık alanlarda kullanıcılara hizmet veren bu teknolojiyi kullananların %22’si internet bankacılığı uygulamalarında, %56’sı sosyal medya hesaplarında ve kalan kesimdeki büyük bir oranın ise email üzerinde işlem yaptığı açıklanmıştır. Bu nedenle kişisel bilgilerinizi paylaştığınız, önemli şifreler ile sistemlere giriş yaptığınız, bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirdiğiniz ve sosyal medya uygulamalarında vakit geçirdiğiniz bu ağlara dikkat etmeniz gerekir. Aksi halde siber saldırı ve tehditleri oluşturmak için hali hazırda çevrenizde var olan siber suçlu ve korsanlar; kamuya açık alanda ücretsiz bir şekilde sunulan Wi-Fi hotspot hizmenin açıklarını bularak sizi savunmasız bırakabilir. Wi-Fi hotspot hizmetinden yararlanırken siber güvenlik açısından alabileceğiniz önlemler şunlardır:

 • Kamuya açık alanlardaki Wi-Fi hotspot ağına bağlanırken internet bankacılığı veya kredi kartı bilgilerinizi girdiğiniz e-ticaret uygulamaları gibi finansal işlemlerinizi VPN kullanarak gerçekleştirin.
 • Wi-Fi hotspot bağlantısında iken girdiğiniz uygulamaların SSL protokolünü kullanıp kullanmadığını kontrol etmeniz gerekir. HTTPS bağlantısı içeren web siteleri güvenlidir.
 • Telefon, tablet, bilgisayar veya diğer elektronik cihazlarınızda Wi-Fi sekmesini sadece kullanacağız zaman açmalısınız. Aksi durumda kamuya açık alanlara girdiğinizde cihazınız Wi-Fi hotspot ağına otomatik olarak bağlanır. Bu durumun önüne geçmek için otomatik bağlanmayı devre dışı bırakabilir ya da Wi-Fi sekmesini yalnızca ihtiyaç duyduğunuzda aktif hale getirebilirsiniz.

Telefon üzerinden yapılan mobil hotspot, lokasyon bağımsız olarak çalışır. Wi-Fi hotspot için belirlenen bir lokasyon mevcutken mobil hotspot, fiziki olarak hareket imkanına sahiptir. Telefondan hotspot yapmak için ayarlar kısmına girebilir ve internet paylaşımı özelliğini devreye alabilirsiniz. Bu sayede taşınabilir ağa sahip olarak telefondan hotspot yapmanız mümkündür. Aynı zamanda telefonunuzun mobil veri bağlantısını paylaştığınız hotspot işleminde hangi cihazların bağlandığını görüntüleyebilir ve ilgili cihazlar için bir kota koyarak sınırlandırma yapabilirsiniz.

Telefonunuzdaki mobil veri bağlantısını kullanarak etrafınızda bulunan diğer telefon, tablet ve bilgisayar gibi cihazları kendi ağınıza bağlamanız mümkündür. Hotspot olarak adlandırılan bu paylaşım için Android cihazlarda yapmanız gerekenler şunlardır:

 • Öncelikle Ayarlar kısmından Hotspot sekmesine gelerek özelliği aktif etmeniz gerekir.
 • Ardından diğer ağlar tarafından görüntülenecek olan hotspot isminizi belirleyin veya mevcut ismi isteğinize bağlı olarak değiştirin.
 • Telefonunuzdan sunacağınız hotspot hizmetine erişmesini istediğiniz diğer cihazlar için bir şifre belirleyin. İlgili cihazlar ile bu şifreyi paylaşarak ağınıza bağlanmalarını sağlayın.
 • Ağınıza şifre girilmesine gerek kalmadan bağlanılmasını istiyorsanız güvenlik sekmesinden şifreyi kaldırabilirsiniz. Fakat bu durum mobil verinin hızı ve gizliliği açısından tavsiye edilmez.

İPhone ya da İPad cihazlarının işletim sistemi olan İOS, hücresel veri bağlantınızı paylaşmanıza olanak tanır. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Öncelikle Ayarlar sekmesine girerek Hücresel sekmesine girin ve daha sonra Kişisel Erişim Noktası’nı aktif hale getirin.
 • Ardından ağınıza katılmak isteyen kişiler ile paylaşmak için bir şifre ve hotspot adı belirleyin.
 • Son olarak mobil veri bağlantınıza erişecek diğer cihazlar ile şifrenizi paylaşın ve hangi cihazların ağınıza bağlandığını kontrol edin.
 • Kontroller doğrultusunda mobil verinizi paylaştığınız cihazınıza farklı bir cihaz bağlandıysa şifrenizi güncelleyin ve sadece ilgili cihazlar ile paylaşın.

Teknolojinin gelişmesi ve dijitalleşmenin yaygınlaşması ile birlikte ihtiyaç duyulan ağ kapasitesi ve ağa bağlanan kullanıcı sayısı da artmıştır. Pek çok kişinin bir arada kullandığı ağlarda güvenliği sağlamak oldukça önemlidir. Siz de kişi, kurum ya da işletme fark etmeksizin olası siber saldırı ve tehditlere karşı tedbir almak, verilerinizi güvence altında tutmak ve sistemlerin güvenlik altyapısını iyileştirmek için ağ güvenliği çözümlerinden yararlanabilirsiniz.

21 Haziran 2022
Hızlı Teklif Alın