Ne Aramıştınız?

Hotspot Ayarları Nasıl Yapılır?

Berqnet Firewall'u kullanarak misafir ve müşterilerinize kontrollü ve güvenli internet hizmeti sunabilirsiniz.

İçerik Başlıkları
HotSpot Ayarları Nasıl Yapılır?

Berqnet'i kullanarak misafir ve müşterilerinize kontrollü ve güvenli internet hizmeti sunabilirsiniz. Bu çözüm sayesinde sağladığınız internet hizmetinden yararlanmak isteyenler kendi telefon numaralarıyla veya sizin sağlayacağınız bir kullanıcı adı/şifre ile internete bağlanabilirler. 

Hotspot özelliğini kullanmak için öncelikle "Ayarlar" bölümünde "Servis" ayarlarından Hotspot özelliğini aktif etmeniz gerekmektedir. 

HotSpot AyarlarıArdından Hotspot yönetim paneli için bir kullanıcı adı ve şifre oluşturmanız gerekmektedir, alt kısımda ise Hotspot servisinin çalışacağı arayüzü belirtmeniz gerekmektedir. 

HotSpot Ayarları

Yukarıdaki giriş ayarlamalarını yaptıktan sonra ileri butonunu tıkladığınızda ise aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Hotspot seçenekleri karşınıza gelecektir. Bu seçenekler ise sırasıyla "Manuel Yetkilendirme, SMS ile Yetkilendirme ve Otel Veritabanı" ile yetkilendirme olarak 3 seçenek olarak sunulmuştur. 

HotSpot Ayarları

1- Manuel Yetkilendirme

"Manuel Yetkilendirme" seçeneği Hotspot kullanıcılarının elle yani manuel olarak tanımlayarak internet girişinin sağlanması özelliğidir bu manuel kullanıcı oluşturma arayüzü ise Berqnet UTM Yönetici arayüzünden bağımsız bir arayüzdür. Bu arayüze bağlanmak için ise normal adresin sonuna sadece Hotspot kelimesini yazmanız yeterli olacaktır. Örnek: https://192.168.12.1/hotspot 

Manuel kullanıcı ekleme ekranı ise aşağı yer almaktadır. Hotspot Yönetici panelinin girişi için gerekli olan kullanıcı adı ve şifre ise Hotspot servisinin başında tanımlamış olduğunuz kullanıcı adı ve şifredir. 

Bilgi: Varsayılan olarak kullanıcı adı: berq, şifre:berq . 

HotSpot Ayarları

Giriş yapıldıktan sonra ise Hotspot yönetici panelinde manuel olarak kullanıcı eklenerek internet hizmeti sunulabilir. Kullanıcı eklemek için sol alt kısımdaki ekleme butonu (Mavi) tıklanarak kullanıcı ekleme işlemi tarih veya saat tanımlı olarak yapılabilir. Oluşturulan kullanıcıları silmek (Kırmızı) veya düzenlemek (Yeşil) içinde yine sol alt köşedeki butonlar kullanılabilir. 


HotSpot Ayarları

2- SMS ile Yetkilendirme

"SMS ile Yetkilendirme" seçeneği ise kullanıcıların internet erişimi için öncelikle cep telefonuna gelen SMS şifreleri ile internet erişim hizmetini alma modelidir. 

Bu özellik için öncelikle Berqnet UTM desteklemiş olduğu SMS Sağlayıcılarından SMS API’si satın alınması gerekmektedir. Şuan için 2 SMS sağlayıcısı ile müşterilere hizmet vermekteyiz. Bunlar Posta Güvercini ve İletişim Makinasıdır. 

Posta Güvercini SMS yetkilendirme için gerekli ayarlama seçenekleri aşağıda yer almaktadır. Aşağıda istenen kullanıcı adı ve şifre bilgileri Posta Güvercini SMS API satın alma işlemlerinin ardından sizlere iletilecektir. Bir diğer bilgi kutusunda ise SMS Şifre uzunluğu seçeneğinde gönderilecek SMS’in karakter uzunluğu belirtilebilir. Şifre geçerlilik süresinde ise SMS ile gönderilen internet hizmetinin kullanım süresidir. 

HotSpot Ayarları

İletişim Makinasından alınan SMS API’de yine Posta Güvercininde olduğu gibi satın alındıktan sonra sizlere iletilen kullanıcı adı, şifre ve Müşteri kodu gibi bilgileri aşağıdaki alanlara tanımlayabilirisiniz. 

HotSpot Ayarları

3- EuroProtel Entegrasyonu

Bu yetkilendirme modelinde ise şuan için EuroProtel ve Basit Otel entegrasyonlarını desteklemekteyiz. Bu entegrasyon modelleri sayesinde kullanıcılar oda numaraları ve TC kimlik bilgilerileri ile internet hizmetini kolayca alabilmektedirler. 
 

EuroProtel Entegrasyonu

Otel’de kullanılan EuroProtel sunucu bilgilerini aşağıdaki alanlara tanımlamanız yeterli olacaktır. 

HotSpot Ayarları

Basit Otel Entegrasyonu

Kullanılan basit Otel Bulut sunucu bilgilerini aşağıdaki alanlara tanımlamanız yeterli olacaktır. 

HotSpot Ayarları

2 Haziran 2016
Hızlı Teklif Alın