Ne Aramıştınız?

DHCP Nedir? DHCP Sunucusu Nasıl Çalışır?

DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) ağınızda bulunan bilgisayar, tablet, akıllı telefonlar veya IOT gibi cihazlarınıza ip adresi, ağ maskesi, ağ geçidi ve DNS adresini otomatik atamak için kullanılan bir protokoldür.

İçerik Başlıkları
DHCP

Bir ağda bulunan cihazların ağınıza bağlanarak diğer cihazlarla iletişim kurabilmesi veya internete bağlanabilmesi için aşağıdaki gibi bazı teknik gereksinimlere ihtiyacı vardır.

  • IP Adresi
  • Ağ Geçici
  • Alt Ağ Maskesi
  • DNS Sunucu Adresi
  • WINS Sunucu Adresi….

Ağımızdaki cihazlara atanan IP adreslerini TC kimlik numaramız gibi düşünebilirsiniz. Türkiye’de yaşayan herkesin benzersiz bir TC kimlik numarası olduğu gibi bir cihaz bir ağa dahil olduğu zaman TC kimlik numarası gibi cihazı tanımlayan ve iletişim kurulabilmesini sağlayan benzersiz bir IP Adresi tanımlanır. Bu ip adresi ağ bağlantısı kopana kadar o cihaza atanmış şekildedir ve başka hiçbir cihaza atanmaz. Ağ bağlantısı koparsa, IP adresi DHCP havuzuna geri dönerek başka bir cihaz ağınıza dahil olana kadar boşta bekletilir.

DHCP yukarıda belirtmiş olduğumuz teknik gereksinimleri ağa dahil olan cihazlara otomatik olarak atayan protokolün adıdır. DHCP protokolünden önce ağ yöneticileri ağlarına dahil olacak olan her cihaz için manuel olarak bir ip adresi, ağ geçidi ve alt ağ maskesi atamak zorundaydı. Ancak DHCP protokolü sayesinde ağ yöneticileri veya IT uzmanlarının işleri kolaylaşmış, binlerce cihazdan oluşan ağların yönetimi çok daha kolay bir hale getirilmiştir. DHCP protokolünden önce BOOTP (ön yükleme protokolü) kullanılmaktaydı ve DCHP ile BOOTP protokolü geliştirilerek ağ cihazlarının bağlantı sağlaması daha kolay kullanılabilir ve gelişmiş özelliklere sahip bir hale getirilmiştir.

DHCP Sunucusu Nedir?

Ağ cihazlarına IP adresi, ağ geçidi gibi gereksinimleri sağlayan DHCP protokolünün otomatik olarak bu işlemi yerine getirmesini sağlayan sisteme DHCP Sunucusu adı verilir.

DHCP sunucuları firewall cihazları, XDSL modemler, Akıllı Swichler, Windows veya Linux Server işletim sistemleri gibi birçok aygıt ve işletim sisteminde bulunmaktadır.

Berqnet DHCP Ayarları

Berqnet Firewall cihazlarımız içerisinde bir DHCP sunucusu yer almaktadır. Bu sayede ağınızda bulunan cihazlara IP adresi atamak için işletim sisteminize yük bindirmek veya ek bir sistem maliyete ihtiyacınız kalmaz. Berqnet UTM Firewall cihazı yönetim paneli üzerinde Ayarlar menüsünden DHCP ayarlarına gelerek ağınıza dahil olacak cihazlar için IP aralığı belirleyebilir, ağ maskesi ve ağ geçidi tanımlayabilir, alan adı belirtebilir ve DNS sunucularını kolay bir şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu ayar ekranında güvenliğinizi sağlayabilmek adına “Sadece kayıtlı MAC adresleri IP alabilsin” kutucuğunu işaretleyerek MAC filtrelemesini de kullanabilirsiniz.

DCHP Sunucusu Nasıl Çalışır?

Tanımlanan gereksinimlerden sonra DCHP sunucusu ağınıza dahil olan her cihaz için benzersiz bir ip adresi atanır. Bu ip adresi atamasından sonra ağınızdaki cihaz diğer cihazlarla iletişime geçer veya internete bağlanabilir.

Ağınıza dahil olan bir cihaz ilk olarak DHCP sunucusunun iletmiş olduğu istek mesajını alır. Bu istek mesajları DHCP sunucusu tarafından tüm ağa Broadcast yapılarak sürekli olarak iletilmektedir. DHCP sunucusunun iletmiş olduğu mesajı alan cihaz, ağa dahil olmak için DHCP havuzundan bir ip adresi alması gereklidir. Bu ip adresi DHCP sunucusu tarafından istemciye iletilir.

Öneriyi kabul eden istemci (ağa dahil olmak isteyen cihaz) DHCP sunucusuna istek mesajını göndererek ip adresini kabul eder. Ardından istemci cihaz DHCP sunucusunun iletmiş olduğu ip adresi ile ağınıza dahil olmuş olacaktır.

DHCP Protokolünün Görevleri

DHCP genel olarak cihazların bağlanmış oldukları ağ üzerinde dinamik bir ip adresi alması şeklinde bilinse de çok daha gelişmiş bir konfigürasyon yapısına sahiptir. DHCP sayesinde istemcileriniz bir IP adresi alabildiği gibi varsa Proxy sunucusu ayarları veya Gateway gibi bağlantı protokolleri ve uygulamalarının kullanılmasını da sağlamaktadır. Bu sayede düzgün bir ağ yönetimi sağlanabildiği gibi ağ üzerinde IP çakışması sorunları gibi birçok sorunun da üstesinden gelinmiş olacaktır. DHCP sunucuları tarafından iletilen bir diğer teknik özellik ise Default Gateway adını verdiğimiz varsayılan ağ geçitleridir. Bu sayede istemci bilgisayarlar hangi cihazın üzerinden internete bağlanabileceklerini veya iletişim kurabileceklerini de öğrenmiş olurlar. Bu sayede kurumunuz içerisindeki departmaları farklı ağ geçitlerine yönlendirerek yalıtım sağlayarak yönetimi kolaylaştırabilirsiniz. DHCP sunucusu ile hiçbir ayar yapmadan istemci cihazlarınızı otomatik olarak yönetmiş veya yönlendirmiş olursunuz.

İşletmenize en uygun firewall cihazını seçmek ve fiyat teklifi almak için Berqnet'le İletişime Geçebilirsiniz


 

Sıkça Sorulan Sorular

DHCP kapatılırsa local ağda (network) yer alaneki cihazlar otomatik IP alamazlar. Bu durumda DHCP’yi kapatmak otomatik IP almak isteyenlerin tercih etmemesi gereken bir yöntemdir.

DHCP scope, DHCP server’da otomatik olarak dağıtılmak istenilen IP aralığına verilen isimdir.

DHCP relay, herhangi bir ağda (network) bulunan bir DHCP sunucusu üzerinden farklı bir ağdaki cihazlara IP dağıtımını sağlar. X ağdan Y ağa IP dağıtımının sağlanmasıdır.

DHCP sunucu bağlantı testi hatası olduğunu APIPA IP’ye düşer ve buradan tespit edilebilir. APIPA IP de bir bilgisayarın DHCP sunucudan IP alamadığı zaman işletim sisteminin ona bir IP atamasına denir.

10 Mart 2019
Hızlı Teklif Alın