Ne Aramıştınız?
  • Sosyal Medyada Gizlilik Kavramları
  • Açık ve Kapalı Hesaplar
  • Sosyal Medyada Güvenlik
  • Manipülasyon ve Dezenformasyon

Sosyal Ağlarda Gizlilik Kavramları

Bilişim teknolojilerinin hayatımızı sanallaştırdığı ve bağımlı hale getirdiği bir dönemde, bireysel ve toplumsal ilişkiler, paylaşımlar, aktarımlar, görüşmeler, buluşmalar, sohbetler gibi birçok aktivite sosyal paylaşım siteleri üzerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Bu ağlarda karşılaşılan güvenlik ihlalleri nedeni ile güvenlik ve gizlilik kavramları ortaya çıkmıştır. Meydana gelebilecek güvenlik açıkları ve tehlikeleri sınıflandırılmış, sosyal ağlarda alınması gereken güvenlik önlemleri ve bilgi güvenliği farkındalığı ile bu risklerin önüne geçilebilir.

Gizlilik; genellikle "Kim, neyi görebilir, Kim nereyi görmeye yetkilidir?” sorularına cevap vermektedir. Bu noktada "Herkese açık", "arkadaşların arkadaşları", "sadece arkadaşlar" gibi sınıflandırmalarla gizlilik sağlanabilir. Diğer bir yandan, lokasyon, fotoğraf, rehber bilgisi, etiketleme ve insanların profilinizi nasıl bulabileceği ile ilgili ayarlar da bu konuda yardımcı olmaktadır.

Güvenlik ayarları genellikle başkalarının hesabınızı görmesi veya erişmesine karşı alınan önlemlerin bütünüdür. Aynı zamanda tanımadığınız veya şüphe ettiğiniz hesapları engelleme, sessize alma gibi özelliklere de imkân sağlar.

Elbette ki hesaba erişim yöntemleri olan 2FA, Parolamı Unuttum gibi ek güvenlik mekanizmaları ile hesabınıza sizden habersiz erişmeye çalışan birinin olması durumunda nasıl bilgilendirilmek istediğinizle dair bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Açık ve Kapalı Hesaplar

Sosyal ağların gizlilik ilkeleri kapsamında, takipçileri korumak adına hesaplar için açık veya kapalı şekilde iki türde seçenek sunulmaktadır.

Kapalı Hesaplar; Sizi takip etmeyen kişiler, hesabınız gizli olduğunda paylaşımlarınızı göremeyecektir. Sadece takipçileriniz olan izin verdiğiniz kişiler paylaşımlarınızı ve hikayelerinizi görebilecek şekilde ayarlanır. Diğer bir yandan Facebook gibi bazı platformlar Paylaşım yaparken hangi kitlelere hitap edeceğini ayarlanabilmesine de olanak sağlar.

Açık Hesaplar; Açık hesaplar kapalı olan hesaplara göre herkese açık bir şekilde, oturum açılmasa dahi hesap paylaşımlarının görülebilmesine olanak sağlayan hesap türleridir. Hesap açık olduğunda, hepsi herkes tarafından görülebileceği gibi, herkes tarafından da yapılan paylaşımlara yorumlar yapılabilmektedir.

Sosyal Medyada Güvenlik

Sosyal ağlar günlük hayatımızın önemli ve değişmez bir parçası haline gelmiştir. Bu noktada, güvenlik ve gizlilik konusunda önem vermemiz gereken çok sayıda tehdit karşımıza çıkmaktadır.

Sosyal medya tehditlerini ilk düşündüğünüzde, çoğu insanın işaret edebileceği şey troller, sahte hesaplar, hesap hackleme ve satın alınan hizmetler aracılığıyla hesaplarda bitiveren sahte takipçiler gibidir.

Ancak bu mecralarda şirket hesaplarının da kullanıldığını sahte hesaplar oluşturularak birçok güvenlik riski yaratıldığını göz önüne almamız gerekmektedir.

Diğer bir yandan sosyal medya platformları aracılığıyla yürütülen kimlik avı veya kimlik hırsızlığı dolandırıcılığı gibi olası tehditlerin son yıllarda sıklıkla karşımıza geldiğini görmekteyiz. Elbette ki hacklenen sosyal ağlardan sızdırılan veriler de kimlik bilgilerimizin ifşasına kadar birçok noktada sorular ortaya çıkarmaktadır.

Manipülasyon ve Dezenformasyon

Manipülasyon: Yönlendirme. Seçme, ekleme ve çıkarma yoluyla bilgileri değiştirme. (TDK) – İnsanların "güdülenmesi”

Dezenformasyon: Bilgi çarpıtma. (TDK)- İnsanlara bilerek çarpıtılmış, kurgulanmış bilgi iletilmesi

Sosyal medya üzerinde manipülasyon ve dezenformasyon ile çok fazla bilgi kirliliği oluşturulmuştur. Bu ağlar üzerinde yer alan paylaşımlar ise kaynağı sorgulanmadan paylaşılmakta, beğenilmekte ve çok hızlı bir şekilde yayılmaktadır.

Bilgi güvenliği farkındalık eksikliği olduğu kadar bilişim okur-yazarlığı konusunda da halkın yeterli derecede bilgilendirilmemesi bu tarz durumların önünü açmaktadır.

Eğitime Katıl, Uzmanlaş, Sertifikanı Al ve Paylaş

<h2>Eğitime Katıl, Uzmanlaş, Sertifikanı Al ve Paylaş</h2>
Hızlı Teklif Alın