Ne Aramıştınız?
  • IoT (Nesnelerin İnterneti) Cihazlarının Güvenliği

IoT (Nesnelerin İnterneti) Cihazlarının Güvenliği

Artık akıllı evlerde yaşıyor, akıllı arabalar kullanıyor ve akıllı lambalarımızı, bulaşık makinemizi, buzdolabımızı kontrol edebiliyoruz. IOT cihazları, internete bağlı olan tüm cihazları kapsamaktadır. Ev, ofis ya da herhangi bir ağa bağlanmayı gerektiren tüm elektronik tabanlı internete bağlı olan ürünler bu kapsamda yer almaktadır.

Genel olarak tüm IOT ürünleri kullanım sırasında kişisel verileriniz de dahil olmak üzere sıcaklık, çalışma, kullanım gibi birçok veri toplamaktadır. Birçok durumda ürün fonksiyonlarının

kısmen veya tamamen internete bağlandığı görülmüştür ve birçok IOT cihazı, üretici tarafından kontrol edilebilir durumdadır. Her türlü elektronik veya elektrikli cihaz üreticisi, cihazlarını akıllandırmak ve internete bağlantı gerektiren özellikler eklemek için yeni sürümlerle karşımıza gelmektedir.

Maalesef ki bu ürünlerin büyük bir kısmı gerekli olan güvenlik tasarımından yoksun ve yapımındaki komplikasyonlar veya hatalar yüzünden zafiyetler barındırmaktadır. Güvenlik ise maalesef ki bu tarz ürünlerde düşünülmemektedir.

IOT cihazlarına dahil olan ve nadiren derinlemesine güvenlik testine tabi tutulan yazılımlar ise güncellenmediği için yeni saldırı tiplerine karşı savunmasız kalabilir.

Sonuç olarak, yüz binlerce veya milyonlarca ev ve iş ağına bağlanan IOT cihazları savunmasız ve aynı zamanda siber saldırganlar için kolay bir hedef haline gelmektedir. Ele geçirildiklerinde ise birer zombi cihaz olarak kullanılır. Genel bir güvenlik açığı keşfedildiğinde, binlerce ev ve işletmede bulunan bu cihazlar, potansiyel olarak tüm ağlarının görüntülenmesi ve siber saldırılara maruz kalmasına sebep olabilir.

Eğitime Katıl, Uzmanlaş, Sertifikanı Al ve Paylaş

<h2>Eğitime Katıl, Uzmanlaş, Sertifikanı Al ve Paylaş</h2>
Hızlı Teklif Alın