Ne Aramıştınız?

Parola Yöneticisi Nedir? Doğru Parola Yöneticisi Nasıl Seçilir?

Dijital hesapların çoğalmasıyla parolaları hatırlamak zorlaşırken, basit parolalar hesap güvenliğini tehdit ediyor. Bu sorunu çözmek için parola yöneticileri, hesaplarınızın güvenliğini artırırken parolaları yönetmenizi kolaylaştırıyor.

İçerik Başlıkları
Parola Yöneticisi

E-mail, sosyal medya, dijital uygulamalar derken kullanılan dijital hesapların sayısının her gün arttığı günümüzde, her hesap için oluşturduğunuz parolaları hatırlamak güç olabiliyor. Üstelik aynı anda bilgisayar, cep telefonu ve tablet gibi farklı cihazlarda da ortak olarak kullanılan hesapların bilgilerini hatırlamak veya unutulduğunda şifresini değiştirmek hem uğraştıcı hem de zaman kaybına yol açacak hale gelebilir. Kullanıcıları tüm hesaplarında, basit ve hatırlaması kolay parolalar kullanmaya yönlendiren bu durum ise hesapların güvenliğini riske atar. Hesaplarınızın güvenliği için en iyi çözüm parola yöneticisi kullanmaktır. Peki, parola yöneticisi nedir ve nasıl en doğru parola yönetici seçilir?

Parola Yöneticisi Nedir ve Ne için Kullanılır?

Parola yöneticisi, tüm dijital hesaplarınızın giriş bilgilerini saklamanıza yardımcı olan araçlardır. Parola yöneticileri hesap bilgilerinizi çoğunlukla 256 bit AES şifreleme ile korunan dijital bir kasada saklamanızı sağlar. Parolalara erişmek için belirlediğiniz güçlü bir ana parola kullanırsınız. Böylece tek bir güçlü parolayı hatırlayarak tüm hesaplarınıza erişim sağlayabilirsiniz.

Parola yöneticileri, çeşitli web siteleri ve uygulamalarda kullanılan hesap bilgilerinin ve değerli verilerin güvenli bir şekilde saklanması için kullanılır. Her site için farklı ve güçlü şifreler oluşturarak hatırlama sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Üstelik kullandığınız uygulama bu özelliği destekliyorsa, parolalara tüm cihazlardan erişebilirsiniz. Parola yöneticisi kullanarak hesaplarınızın ve kişisel verilerinizin güvenliğini bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

Kurumsal şirketlerde, parola yöneticisi güvenlik protokollerinin bir parçası haline getirilerek kurumun siber güvenliğinin sağlanmasında kullanılır. Kurumsal parola yönetimi uygulamaları, çalışanların şirket uygulamalarına erişirken benzersiz ve güçlü parolalarla birlikte çok faktörlü kimlik doğrulama yöntemlerini kullanmalarını sağlar. Üstelik çalışanların şirket uygulamalarına erişirken parola yöneticisini kullanması, hesabın asıl parolasının ortaya çıkmasını engeller. Böylelikle her bir çalışanın parola kullanımı güvenli hale getirilir ve hesap bilgilerini hedef alan siber saldırılarının etkisi azaltılır. Örneğin, bir çalışanın VPN bilgileri siber saldırganların eline geçerse, siber saldırganlar tüm şirket ağına erişebilir. Ancak çalışanlar VPN erişimi için parola yöneticisi kullanıldığında, insan kaynaklı saldırılar büyük ölçüde önlenmiş olur.

Parola Yöneticisi Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Parola yöneticisi seçiminde öncelikle uygulamanın güvenilirliği ve kullanıcı verilerinin saklanması sırasındaki güvenlik önlemlerine dikkat etmelisiniz. Parola yöneticisinin daha önce veri ihlali yaşamamış olması, hızlı ve kaliteli müşteri desteği sunması güvenilirliğiyle ilgilidir. Kullanıcı verilerini hangi şifreleme yöntemleriyle sakladığı, sunucularını ve kullanıcılarını siber saldırılara karşı nasıl koruduğu güvenliğiyle ilgilidir. Bunların yanı sıra uygulamanın sunduğu çapraz platform desteği, kullanıcı dostu arayüz sunması ve gerektiğinde müşteri desteği alıp alamadığınız gibi faktörleri değerlendirmelisiniz. Şimdi doğru parola yöneticisi seçimi için dikkat edilmesi gerekenlere yakından bakalım.

Güvenilirlik

Kullanacağınız parola yöneticisinin güvenilirliğini sorgulamanız gerekir. Tüm değerli verilere erişimi emanet edeceğiniz uygulamanın ne gibi güvenlik önlemlerine sahip olduğunu ve daha önce herhangi bir güvenlik ihlali veya veri kaybı yaşanıp yaşanmadığı konusunda araştırma yapılmalıdır. Tercih edilen uygulamanın veri güvenliği konusunda temiz bir sicile sahip olması önemlidir.

Güvenlik Özellikleri

Parola yöneticisi olarak seçtiğiniz uygulamanın en değerli verilerinizden olan şifreleri ne şekilde sakladığına dikkat etmelisiniz. Parolaların güvenle saklanması konusunda AES 256 bit şifreleme standart haline gelmiştir. Tercih edilen parola yöneticisinin hangi şifreleme yöntemlerini kullandığı kontrol edilmelidir. Parolaların güçlü bir şekilde şifrelenmesi, verilerinizi saklayan uygulamanın siber saldırıya uğrasa bile saldırganların parolalarınıza erişemeyeceği anlamına gelir.

Güçlü parolalar ve birbirinden farklı parolalar oluşturmak, özellikle çok sayıda hesabınız varsa uğraştırıcı olabilir. Bunun yerine kendi şifre oluşturucusunu barındıran parola yöneticilerini tercih edebilirsiniz.

Güvenlik açısından bir diğer önemli nokta da uygulamanın iki faktörlü kimlik doğrulamayı destekleyip desteklemediğidir. Bazı parola yöneticileri kendi içlerinde iki faktörlü (2FA) veya çok faktörlü (MFA) kimlik doğrulama için destek verirken bazılarında bu işlem için harici bir uygulama daha kullanmanız gerekir. Kullandığınız uygulamanın yüz tanıma ve parmak izi gibi biyometrik verilerle ek koruma sağlaması da tercih sırasında üst sıralarda yer almasını sağlar.

Kullanıcı Dostu Arayüz

Seçilen parola yöneticisinin kullanıcı dostu bir arayüze sahip olması son derece önemlidir. Hem yeni şifreler kaydederken hem de mevcut hesap bilgilerinizi sorgularken arayüzün basit ve anlaşılır olması, uygulamanın size sağladığı imkanlardan tam olarak faydalanabilmenizi sağlar. Hesap bilgilerinizi hızlıca düzenleyebilmeniz, tarayıcınızla hesaplarınıza giriş yaparken formların otomatik doldurulması veya internet alışverişlerinizde birkaç tıklama ile ödeme bilgilerinizi kullanabilmeniz, parola yöneticisini öne çıkaran özelliklerdendir.

Çapraz Platform Desteği

Farklı işletim sistemlerine sahip cihazlar kullanıyorsanız, parola yönetimi içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Her cihaz için ayrı ayrı oturum açmak veya bir hesabınızın şifresini güncellediğinizde tüm cihazlarda da bu işlemi gerçekleştirmek zaman kaybına yol açar. Bilgisayar, tablet, cep telefonu gibi farklı platformlarda çalışan bir parola yöneticisi kullanmayı tercih ettiğinizde, şifrelerinizin tüm cihazlarınızda senkronize olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca seçeceğiniz parola yöneticisinin, kullandığınız web tarayıcılarıyla uyumlu çalışıp çalışmadığına da dikkat etmelisiniz.

Müşteri Desteği

Ulaşılabilir ve kaliteli bir müşteri desteği sunması, uygulamaları her zaman diğerlerinden bir adım öne çıkarır. Seçeceğiniz parola yöneticisinde çözüm odaklı bir müşteri desteği sunuyor olması, ileride karşılaşabileceğiniz problemlere çözüm bulabileceğiniz anlamına gelir.

Parola Yöneticisi Türleri Nelerdir?

Tercih edebileceğiniz farklı türlerde parola yöneticileri bulunur. Parolalarınızın saklandığı ortam ve parola yöneticisinin kullanım amacına göre farklı alt türlere ayrılırlar.

 • Yerel parola yöneticileri, şifrelerinizin sadece kullanmakta olduğunuz cihaz içerisinde saklandığı uygulamalardır. Cihazınız güvende olduğu müddetçe şifreleriniz korunacaktır. Ancak cihazınıza erişim sağlayamadığınız durumlarda kayıtlı şifrelerinize erişmeniz mümkün olmaz.
 • Bulut tabanlı parola yöneticileri, şifrelerin bulutta saklandığı farklı cihazlarınızla senkronize bir şekilde çalışabilen parola yöneticileridir. Şifreler, uygulamanın geliştiricileri olan üçüncü bir tarafın sunucularında saklandığından güvenilirliği son derece önemlidir. Bulut tabanlı parola yöneticileri, sağladığı kullanım kolaylığıyla en çok tercih edilenlerdir.
 • Donanım tabanlı parola yöneticileri, parolaların USB bellek benzeri bir cihaz içerisinde saklandığı türdür. Şifrelerinize erişmek ve kullanmak için bu cihazı bilgisayarınıza bağlamanız gerekir. Bazı donanım tabanlı parola yöneticilerinin modellerinde, parolalarınızı kullanmak için fiziksel olarak şifre girmeniz gereken bir tuş takımı bulunur.
 • Kurumsal parola yöneticileri ise adından da anlaşılacağı gibi kurumsal yapılarda kullanmak için idealdir. IT ekibi veya ilgili başka bir departman tarafından, çalışanların kullandığı parola yöneticisi araçlarla yönetilebilir. Böylelikle hangi çalışanın, hangi hesaplara ve hangi seviyede erişebileceği atanabilir.

Parola Yöneticisi Kullanmanın Faydaları

Parola yöneticisi kullanmak, siber güvenliğin sağlanmasının yanı sıra kullanıcılara birçok fayda sağlar. Parola yöneticisi kullanmanın faydaları şu şekildedir:

 • Tek ve güçlü bir ana şifre ile tüm diğer parolalarınızı kullanabilirsiniz. Arka planda ise parola yöneticiniz her bir hesabınız için farklı ve güçlü parolalar oluşturup kullanmanızı sağlar.
 • Hesap oluşturma ve parola değiştirme aşamalarında, parola yöneticisi uygulamaları otomatik olarak kullanıcı adları ve güçlü parolalar üretmek için kullanılabilir.
 • Hatırlama sorununu ortadan kaldırdığı için her hesabınız için farklı şifreleri rahatlıkla belirleyebilirsiniz.
 • Hesaplarınıza erişim için giriş yapmanız gerektiğinde otomatik doldurma özelliği ile zamandan da tasarruf sağlarsınız.
 • Tüm cihazlarınızda şifrelerinize erişebilirsiniz. Birçok parola yöneticisi çapraz platform olarak çalışmayı destekler. Böylelikle bilgisayar, tablet ve cep telefonlarınızdan kayıtlı parolalara erişip kullanabilirsiniz.
 • İki faktörlü ve çok faktörlü doğrulama özelliklerinin kullanımıyla hesaplarınıza erişimde ek güvenlik tedbiri almanıza yardımcı olur.
 • Oltalama (phishing) saldırılarına karşı kullanıcıları korur. Orijinal web sitelerinin taklit edilerek kişisel bilgilerin ele geçirilmesi amaçlanan bu saldırılara karşı parola yöneticileri sitenin sahte olduğunu belirleyerek hesap bilgilerinizi tamamlamaz. Böylelikle bu türden saldırılara karşı ek koruma sağlar.
 • Gelişmiş koruma sunan parola yöneticileri, e-posta adresinizi olası ihlalleri tespit edebilmek için siber saldırganlar tarafından Dark Web üzerinden dağıtılan verilerle oluşturduğu veri tabanında sürekli olarak kontrol eder, bilgilerinizin ihlal edildiğini tespit ettiğinde ise sizi uyarır.
 • Şifrelerinizi ihlal durumlarında veya güvenlik için düzenli aralıklarla kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Çapraz platform çalışma özelliğine sahip bir parola yöneticisi kullanıyorsanız tüm cihazlarınızda şifreleriniz otomatik olarak güncellenecektir.
 • Hesaplarınızı başkalarıyla ortak kullanmanız ve erişim sunmanız gerektiğinde parolalarınızı güvenli bir şekilde paylaşabilirsiniz.
 • Çoğu parola yöneticisi güvenli veri saklama yeteneklerinin başka alanlarda da kullanılması için ek depolama seçenekleri sunar. Böylelikle bu uygulamalarda kredi kartı gibi ödeme yöntemi verilerinizi, yazılım lisanslarını, belgeleri ve notlarınızı da saklayabilirsiniz.
 • Dijital cüzdan özelliğine sahip parola yöneticileri ile kredi ve banka kartı bilgilerinizi güvenle saklayabilir ve internet alışverişlerinizde pratik bir şekilde kullanabilirsiniz.
 • Kurumsal kullanımlarda ise çalışanlar ile gerekli hesap bilgileri tek bir noktadan paylaşılabilir. Kimlerin hangi hesaplara ne şekilde erişebileceği konusunda ayarlamaların yapılması kolaylaştırır.

Parola Yöneticilerinin Önemi ve Siber Güvenlikteki Rolü

Şifrelerinizi kaydetmek ve yönetmek için bir parola yöneticisi kullanmanın birçok faydası vardır. Pratiklik ve parolaları aklınızda tutmanıza gerek kalmaması gibi yararlarının yanı sıra siber güvenliğinize de büyük ölçüde katkı sağlar.

Dijital hesaplarınızın parola güvenliği için ilk adım olarak güçlü parolalar belirlemeniz gerekir. Tahmin edilmesi zor, büyük ve küçük harf, rakam ve özel karakter içeren ve yeterli uzunluğa sahip parolalar güçlü olarak nitelendirilir. Bir hesabınızı ele geçiren siber saldırgan, deneme yanılma yoluyla aynı şifreyi kullandığınız diğer hesaplarınıza da erişim sağlayabilir. Bu sebeple tüm hesaplarınızda farklı parolalar kullanmanız önemlidir. Kullandığınız hesap sayısı arttıkça akılda tutulması zorlaşır ve bir yerlere not almanız gerekir ki bu durum güvenlik açısından sizi daha zayıf konuma getirir. Bu noktada yardımınıza parola yöneticileri yetişir. Her hesabınız için güçlü ve farklı parolalar belirleyip bunları güvenli bir şekilde saklamanızı sağlayan uygulamalar siber güvenlik konusunda büyük rol oynar.

22 Mart 2024
Hızlı Teklif Alın