Ne Aramıştınız?

Güvenli Şifre Oluşturma Yöntemleri

Her gün internette yeni bir hacker saldırısı haberi ile karşılaşıyoruz. Peki, ne yapacağız? 
 

İçerik Başlıkları
Güvenli Şifre Oluşturma Yöntemleri

Her gün internette yeni bir hacker saldırısı haberi ile karşılaşıyoruz. Peki, ne yapacağız? 

Bugünün yoğun IP tabanlı yaşantısında, bilgilerimizin güvenliğini sağlamak için aslında birden fazla önlemi bir arada almak gerekiyor. Ve bu önlemler arasında en çok tartışılanı ise şüphesiz web üzerinde belki onlarca farklı yerde kullandığımız kullanıcı şifrelerimiz. 
İnternette, bankacılıktan ve sosyal mecradan tutun da, haber sitelerine kadar birçok yer, sundukları kişisel hizmetler için bir kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmanızı istemekte. Hepimiz bu şifrelerin güçlü olması gerektiğini biliyoruz bilmesine ama, asıl zorluk işte bu "güçlü şifreyi" nasıl oluşturabileceğimiz sorusuyla başlıyor. 
Birçok internet sitesi var ve hepsinde aynı şifreyi kullanmak doğru değil. Ama oluşturduğumuz bu birbirinden farklı şifreleri de birbirine karıştırmayı hatırlamak gerekmekte. 
Güvenli Şifre Oluşturma

Peki ne yapmalıyız? 
Kolay hatırlayacağımız şifreler seçmek tek çözüm gibi duruyor ve malesef "hacklenmesi" kolay milyonlarca şifre de işte bu şekilde oluşturuluyor. Şimdi dikkat edin; söylüyorum. Nasıl bildiğime şaşıracaksınız: 123456, qwerty, "çoçuğunuzun ismi+doğum tarihi" … 
Peki bu ve benzeri kolaylıktaki şifrelerin ne çok insan tarafından malesef hala kullanıldığını bilmek ister misiniz? İşte size tüm dünyadaki kullanım sıklığına göre ilk 10 milyon şifrenin bir listesi... 

Peki ne yapacağız da hem unutmayacağımız hem de kolay ele geçirilemeyecek şifreler oluşturabileceğiz? İki basit "altın kural" var: 

1- Seçtiğiniz şifre 8 karaterden az olmasın. 

2- Anlamlı bir kelime olmasın. 

Peki ama, anlamsız ve en az 8 karakterden oluşan şifremizi aklımızda nasıl tutacağız? Burada size pratik ve çok işe yarayan bir öneride bulunarak yazımızı noktalamak istiyoruz: Sevdiğiniz bir cümleyi veya bir şiiri, şarkı sözünü alın, her kelimedeki belirli bir sıradaki harfi (örneğin son harf ya da ilk harfler) seçin. Cümle veya şiir ya da şarkı sözü yeterince uzunsa fena durumda değilsiniz demektir. Sevdiğiniz cümle veya şarkıyı unutmanız zor. 

Bu yaklaşım sizi belirli ölçüde koruyacaktır. Değerli bilgilerin bulunduğu bulut ya da donanımsal veri depolarının, işletmenizin ağında neler olup bittiğine dair verileri ise daha gelişmiş çoklu kimlik doğrulama yöntemleri ile korumak gerekir ki, bu çok daha karmaşık bir ayrı başlık olarak daha sonra bloğumuzda yerini alacaktır…
 

11 Kasım 2017
Hızlı Teklif Alın