Ne Aramıştınız?

Mobil İnternet Nedir?

İnsanlar uzun yıllardır ya bilgisayarları ile telefon girişi arasına bir kablo takarak ya da kablosuz bir bağlantı kullanarak kendi evlerinde geniş bant internet bağlantısına bağlanabiliyordu.

İçerik Başlıkları
mobil internet

Dışardayken akıllı telefonlarından başka bir cihazla internete erişmek isteyen kişiler için artık mobil internet yaygın olarak kullanılıyor.

Mobil İnternet Nedir? Nasıl Çalışır?

Mobil internet, akıllı telefon, tablet ve dizüstü bilgisayar gibi bir mobil cihazdan geniş bant hızında internete erişmenizi sağlar.

Tipik olarak, evinizdeki internete güç veren bir yönlendiriciye benzeyen pille çalışan ve daha küçük cihazlar aracılığıyla sunulur. Bu nedenle taşınabilirdir. İşin içinde kablo da olmadığı için fibere bağlanmak yerine bir mobil ağa bağlanırsınız.

Yönlendirici bunu, içinde bulunan bir SIM kart aracılığıyla yapar. Böylece bir telefonla 3G, 4G, 4,5G veya 5G sinyallerine bağlanabilir ve ardından bu bağlantıyı, diğer cihazlarla paylaşabilirsiniz. Bu, dizüstü bilgisayar gibi kendine ait bir SIM karta sahip olma eğiliminde olmayan araçları, bir konumda erişilebilir Wi-Fi olmadığında çevrimiçi olarak kullanmanın iyi bir yolu haline getirir.

Bununla birlikte, bu cihazları çevrimiçi hale getirmek için bir dizüstü bilgisayara veya desteklenen başka bir cihaza takılabilecek, USB çubuğuna benzeyen, mobil geniş bant sağlayan araçlar da vardır. Bunlar daha kompakttır ancak aynı anda sadece bir cihaza bağlanabilir.

Son olarak, mobil geniş bant bağlantısı sağlamak için akıllı telefonunuzu diğer cihazlarınıza bağlayabilirsiniz. Bu aynı zamanda mobil erişim noktası olarak da bilinir. Telefonunuzdaki bağlantıyı ve veriyi, mobil geniş bant yönlendiricisi gibi kullanarak paylaşmak anlamına gelir. Bunun telefonunuzun pilini ve mobil verisini çok daha hızlı tüketeceğini unutmamalısınız.

Mobil İnternetin Avantajları Nelerdir?

Mobil internetin temel avantajı, cihazlarınızı neredeyse her yerde çevrimiçi hale getirebilmenizdir. Mobil internet sayesinde sadece ev, ofis ve kafelerle sınırlı değilsinizdir. Dilediğiniz her yerde internete bağlanabilirsiniz.

Mobil internetinizi telefon aracılığı ile hotspot noktası haline getirerek internet paylaşımı da yapabilir, ADSL bağlantısı olmayan noktalarda ya da acil durumlarda rahatlıkla internete erişebilirsiniz.

Mobil internet, iş seyahatlerinde çok fazla zaman geçiren veya yıllık pahalı ev tabanlı internet bağlantılarına ücret ödemek istemeyen ve yılın bir bölümünde geçici konaklama yerlerinde yaşayanlar için mükemmel bir çözümdür. Genellikle bir cebe sığabilecek kadar küçük oldukları için yanınızda taşımak için idealdirler.

Mobil İnternetin Hızı Ne Kadardır?

3G, 4G, 5G… Tüm bunların ne anlama geldiğini hiç merak ettiniz mi? Mobil internet hızı, özellikle video izlemeyi veya telefonunuzda oyun oynamayı seviyorsanız, çok önemlidir. Sadece internette geziniyor olsanız bile, bu hızların deneyiminiz üzerinde büyük bir etkisi vardır.

3G Mobil İnternet

3G mobil internet 2 Mbps’dir. Yani telefonunuz 3G mobil interneti destekliyorsa, bir uygulamayı indirmek için indirme süresi yaklaşık bir dakika olacaktır.

4G Mobil İnternet

Standart 4G mobil internetin 5 - 12 Mbps arası hızı vardır, bu da daha yüksek indirme hızlarına izin vererek çeşitli uygulamaların kullanımını kolaylaştırır.

5G Mobil İnternet

5G, 4G'den çok daha hızlıdır ve tahminen 1 - 10 Gbps arasında hızı vardır. Hızdaki bu önemli artış, müşterilerin teknolojiyle yepyeni bir şekilde etkileşime girmesine, insanları Nesnelerin İnternetine (IoT) bağlayarak hayatın her kesiminden cihazların sorunsuz bir şekilde entegre edilmesine olanak tanır. Bu, 5G'nin en büyük satış noktalarından biri olmuştur.

Uydunet ve Mobil İnternet Arasındaki Fark Nedir?

Uydunet, kırsal kesimde yaşayan ve internetini öncelikli olarak evinde kullanan kişiler için mükemmel bir seçimdir. Kablolara veya diğer altyapılara dayanmadığı için, temelde her yerde kullanılabilir. Ayrıca, çoğu sabit hatlı internet bağlantısından daha yavaş olmasına rağmen, hızlar yine de dikkate değerdir. Uydu internetin dezavantajı, düşük veri limitleridir. Veri sınırınıza ulaştığınızda, internetiniz neredeyse kullanılamaz hızlara geriler.

Mobil internet ise, hücre sinyali aldığınız her yerde kullanılabilen başka bir internet seçeneğidir. Mevcut cep telefonu hizmetinizi ve telefonunuzu kullanarak mobil internet kullanabilir veya erişim noktası işlevi gören bir cihaz için ödeme yapabilirsiniz.

Hız açısından bakıldığında mobil internet uydunete oranla çok daha hızlıdır. Fakat her iki durumda da veri sınırına dikkat etmeniz gerekir. Çoğu plan, aylık bir veri limiti sunar ve ardından bağlantınıza ulaştıktan sonra önceliğinizi kaldırır (yavaşlatır).

12 Kasım 2020
Hızlı Teklif Alın