Ne Aramıştınız?

IP Nedir? IP Adresi Bulma ve Değiştirme Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan internete bağlanıyorsanız, bir Internet Protocol (IP) adresiniz vardır.Akıllı telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan internete bağlanıyorsanız, bir Internet Protocol (IP) adresiniz vardır.

İçerik Başlıkları
ip adresi

IP Nedir?

"Internet Protocol (İnternet Protokolü)" anlamına gelen IP numarası; bilgisayar, tablet, akıllı telefon vb. cihazınızı tanımlayan, noktalarla birleştirilmiş benzersiz bir sayı dizisidir. Tıpkı fiziksel ev adresinizin insanların kargolarınızı nereye göndereceklerini bilmelerine izin verdiği gibi IP adresleri de bilgisayarları ve cihazları tanımlar ve birbirleriyle iletişim kurmalarına olanak tanır.

Örnek vermek gerekirse 104.26.13.163 IP adresi Berqnet sitemizin bulunmuş olduğu sunucunun ip adresidir.

IP adresiniz aracılığıyla, cihazınızın konumunu tanımlayabilir ve diğer birçok cihazdan ayırt edilebilirsiniz.

IP Adresi Sorgulama

IP adresi sorgulama, herhangi bir IP adresinin coğrafi konumunu belirlemenize yarar. Sorgulama size; şehri, bölgeyi, posta kodunu, ülke adını, ISS'yi ve saat dilimini gösterir. Bu veriler çeşitli kurumlar tarafından herhangi bir IPv4 veya IPv6 adresinin tam sahibini bulmak için kullanılır.

İnsanlar çoğu zaman bir IP adresi sorgulamayla, söz konusu IP'ye atanan kullanıcının kişisel adresini bulacağını düşünür. Fakat bu kesinlikle doğru değildir. En iyi ihtimalle, IP kullanıcısının bulunduğu şehri öğrenebilirsiniz.

IP Adresi Nasıl Bulunur?

Ağ ile ilgili bir kurulum için ara sıra IP adresinize ihtiyacınız olacağı için IP bulma detaylarını bilmeniz önemlidir.

Peki kendi IP’nizi ve başka birinin IP’sini nasıl bulabilirsiniz?

Kendi IP Adresimi Nasıl Öğrenebilirim?

Mevcut IP adresinizin ne olduğunu merak ediyor ve IP adresimi nasıl öğrenirim diyorsanız, bunun birden fazla yolu vardır.

1. Komut İstemini Kullanarak IP Adresi Bulma

Windows 

 1. Komut istemini başlatın (Windows + R tuşlarına aynı anda basın ve açılan alana “CMD” yazarak “Enter” tuşuna basın).
 2. İpconfig komutunu girin.

IP adresiniz, komut çıktısında IPv4 adresiniz olarak gösterilir.

macOS

 1. Sistem Tercihlerini açın.
 2. Ağ panelini seçin.
 3. Bağlantınızı seçin ve İleri Düzey düğmesine tıklayın.
 4. IP adresinizi görüntülemek için TCP / IP sekmesine tıklayın.

iOS

 1. Ayarları şeçin.
 2. WiFi Ağına dokunun.
 3. Ağ bağlantısına dokunun.

IP adresiniz bu sayfada görüntülenecektir.

Android

 1. Uygulamalar > Ayarlar > Kablosuz ve ağlar'ı seçin.
 2. Şu anda kullanmakta olduğunuz ağı seçin.

IP adresi ve diğer ağ bilgileri görüntülenecektir.

2. Google’ı Kullanarak IP Adresi Bulma

Google'da "what is my IP" diye bir arama yaparsanız, genel IP adresinizi sayfanın üst kısmında görüntüleyebilirsiniz.

IP adresinizi öğrenmek için Google dışında sitelerden de yararlanabilirsiniz.

WhatIsMyIP.com ve IPLocation gibi siteler Google gibi sadece IP adresinizi göstermekle kalmaz, daha da ileri giderek ISS'nizi ve lokasyonunuzu da gösterir.

Başkasının IP Adresini Bulma

Başka birinin IP adresini öğrenmek istiyorsanız, IP adresi öğrenme ile ilgili farklı yollar vardır. Fakat en basit yollardan biri, Windows cihazlarda komut istemi kullanmaktır. Yapmanız gereken tek şey komut istemini açmak (Windows + R tuşlarına aynı anda basın ve açılan alana “CMD” yazarak “Enter” tuşuna basın) ve komut ekranına  "ping" " izlemek istediğiniz web sitesinin adresini" yazıp enter tuşuna basmaktır. Örneğin, Google’ın IP adresini öğrenmek istiyorsanız, "ping www.google.com" yazıp enter tuşuna basın. Burada www.google.com'un IP adresi görünür.

Facebook'ta bir kişinin IP adresini öğrenmek istiyorsanız “NetSat” komutunu kullanabilirsiniz. Öncelikle, IP adresini öğrenmek istediğiniz kişiyi sohbete davet edin, sohbet açıkken komut istemini açın "netstat –an" komutunu yazın. Bu şekilde kurulan her bağlantının IP adresini alabilirsiniz.

IP Adresi Nasıl Değiştirilir?

1. Modem Üzerinden IP Değiştirme

Eğer statik IP kullanmıyorsanız, internet modeminizin fişini çekip, birkaç dakika bekledikten sonra tekrar takarak yeni bir IP adresi alabilirsiniz. Yeniden bağlandığınızda, ISS'niz size yeni bir IP adresi atar.

Bu yöntemin işe yaraması garanti değildir, ISS'niz size aynı IP adresini tekrar verebilir. Modeminizi ne kadar uzun süre fişten çekerseniz, IP adresinizin değişme şansı o kadar yüksek olur. Birkaç dakikalığına fişi çekmek IP’nizi değiştirmezse, modeminizi tüm gece fişten çekmeyi düşünebilirsiniz.

Bu yöntemin çalışması için ISS'niz dinamik IP adresleri kullanmalıdır.

2. Bilgisayar Üzerinden IP Değiştirme

Bilgisayar üzerinden IP adresinizi değiştirmenin birçok yolu vardır. Bu yollardan en popüleri, Sanal Özel Ağ (Virtual Private Network) yani VPN’dir. VPN, internet bağlantınızı şifreler ve seçtiğiniz bir konumdaki bir sunucu üzerinden yönlendirme yapar. Web siteleri, çevrimiçi hizmetler ve web üzerindeki diğer cihazlar, gerçek IP adresinizi değil, yalnızca VPN sunucusunun IP adresini görür.

VPN'ler, ülkelerin bazı hukuki davalar sonucu yaptığı kısıtlamalar sonucu (ülkemizdeki Wikipedia ya da Twitter örneği gibi) bölgesel kilitli içeriğin engelinin kaldırılması ve okullarda, ofislerde veya Çin gibi ülkelerdeki sansürü aşmak için kullanışlıdır.

Bir VPN'i nasıl kuracağınızı bilmiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Uygun bir VPN sağlayıcısına kaydolun.
 2. Cihazınız için uygun olan VPN uygulamasını indirin.
 3. VPN uygulamasını açın ve kendi ülkenizde bir sunucu seçin, ancak belirli bir hizmete erişmek istiyorsanız, engellemenin kaldırılacağı bir ülkede sunucu seçtiğinizden emin olun.

İşleminiz tamamlandı. Şimdi farklı bir IP adresiniz var.

3. CMD ile Windows’da IP Değiştirme

Başlat > Çalıştır'ı tıklayın, cmd yazın ve Enter'a basın.

Komut istem penceresine ipconfig / release yazın, Enter'a basın. Bu işlem mevcut IP yapılandırmasını serbest bırakacaktır.

İstem penceresine ipconfig / renew yazın, Enter'a basın, bir süre bekleyin, DHCP sunucusu bilgisayarınıza yeni bir IP adresi atayacaktır.

IP Adresinden Adres Tespit Edilebilir mi?

IP adresiniz genel olarak herkese açıktır ve sizin (veya cihazınızın) lokasyon olarak nerede olduğunuzu öğrenmek için başkaları tarafından kullanılabilir. Fakat IP adresinizi öğrenen kişiler, sizinle ilgili kişisel bilgileri öğrenemez. Adres, bilgisayarınızın belirli bir şehir veya eyalette olduğunu söylese de; adınızı, adresinizi, telefon numaranızı veya diğer tanımlayıcı bilgileri ifşa edemez.

IP adresinden adres bulma sizin için çok önemli bir konu ise, tam olarak fiziksel adresi, IP adresini atayan ISS’ye başvurarak öğrenmeniz gerekir. Bu da yasal olarak bir suç işlenmedikçe mümkün değildir.

Bununla birlikte, konumunuzun da öğrenilmesini istemiyorsanız, bir VPN hizmeti veya sanal özel ağ kullanarak kendinizi tamamen anonimleştirmeniz ve IP adresinizi değiştirmeniz mümkündür.

VPN hizmeti, farklı bir lokasyondan internete bağlanıyormuşsunuz gibi IP adresinizi düzenler. VPN hizmetlerini kullanan birçok insan, internette gezinirken optimum güvenlik ve gizlilik sağladıklarına inanır.

IP Çakışması Nedir?

Aynı ağdaki iki veya daha fazla cihaza, aynı IP adresi atandığında IP çakışması oluşur.

Modern ağlarda IP çakışması durumu nadirdir. Bunun nedeni, yönlendiricilerin IP adreslerini dağıtmak için kullandığı sistem olan DHCP'dir (Dynamic Host Configuration Protocol). DHCP ile ağınıza yeni bir cihaz bağladığınızda, yönlendiriciniz seçenekler havuzundan kullanılabilir bir IP adresi seçer. Cihaz,  yeni bir IP alması gereken süreye kadar bu IP'yi bir süre kullanır.

İnternetinizi ve İşletmenizi Berqnet Firewall ile Koruma Altına Alın

Statik IP Numarası ve Dinamik IP Numarası

Statik ve dinamik olmak üzere iki tür IP adresi vardır.

Statik IP adresi; genellikle kurumlar, web sitelerinin barındırıldığı sunucular veya benzeri büyük sistemlerde kullandığı değişmeyen bir adrestir. Cihazınıza statik bir IP adresi atandığında, bu numara genellikle cihaz kullanımdan kaldırılıncaya veya ağ mimariniz değişene kadar aynı kalır. Statik IP adresleri İnternet Servis Sağlayıcıları (ISS'ler) tarafından atanır.

Dinamik IP adresleri ise, ev ağlarımızda kullanmış olduğumuz IP adresleri olarak tanımlanır. Değişebilir ve gerektiğinde Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) sunucuları tarafından atanır. İnternet bağlantınızı kestiğiniz zaman ise, bu IP adresi başka bir kişiye tahsis edilir.

29 Aralık 2020
Hızlı Teklif Alın