Ne Aramıştınız?

Fiber İnternet Nedir? Fiber İnternet İle ADSL Arasındaki Fark Nedir?

Çevirmeli ağ günleri çoktan geride kaldı,şu an internete girmek için muhtemelen DSL (dijital abone hattı), fiber optik ağ, kablolu internet ve uyduyu kapsayan geniş bant internet hizmetlerinin en yaygın dört biçimden birini kullanıyorsunuzdur.

İçerik Başlıkları
FİBERNET

DSL, kullanılmayan telefon kabloları aracılığıyla sizi internete bağlar ve kaynaktan evinize olan mesafeye göre yavaşlayabilir. Kablo ise, yerel kablolu TV sağlayıcınız aracılığıyla sağlanır. Kablolu internet hızınız, bağlantı bant genişliğini paylaşan kullanıcı sayısına göre değişir. Geniş bant seçeneklerinden en yavaş olan uydu internettir. Hat gerektirmediği için uzak bölgedekiler için iyi bir seçenektir.

Fiber optik internet teknolojisi ise, bilgisayarınızı bağlamak için fiber optik kablolardan çok yüksek hızlarda geçen ışığın gücünü kullanır.

Fiber İnternet Nedir? Nasıl Çalışır?

Genellikle fiber internet veya kısaca "fiber" olarak adlandırılan fiber optik internet, düşük gecikme süresiyle saniyede 940 Megabit (Mbps) hıza ulaşabilen geniş bantlı bir bağlantıdır. Fiber internet, verilerin dünya çapında aktarılma yöntemindeki en son değişikliktir. Kablodan ve çevirmeli ağdan çok daha hızlıdır ve büyük miktarlarda veriyi tek bir hatta taşıyabilir. Genellikle birden çok terabit veri aktarımına oldukça kolay bir şekilde ulaşır. Fiber internet ile birden çok kullanıcı aynı anda birden fazla cihazla internete kolay bir şekilde bağlanabilir.

Fiber optik internet, bilgilerin elektrik yerine ışık şeklinde iletilmesine izin veren karmaşık bir teknolojidir. Daha uzak mesafelerde yüksek hızlı veri sağlamak için bir fiber optik kablo ağı kullanır. Fiber optik kablolar, veri iletmek için küçük cam fiberler kullanır. Işık, bir bakır telden geçen elektrik gibi hareket eder (veriler, kablolardan tam anlamıyla ışık hızında ilerler), ancak avantajı, fiber kabloların aynı anda birden fazla sinyali taşıyabilmesidir. Bu, daha hızlı indirme hızları ve internete daha güvenilir bir bağlantı elde etme olasılığınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Fibernetin Özellikleri Nelerdir?

Fibernetin özelliklerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  1. Fiber optik internet hızı 1 Gbps'dir. Bu, çoğumuzun bildiği 50 - 100 Mbps kablodan 10 ila 20 kat daha hızlıdır.
  2. Fiber optikler, daha yüksek hızlarda daha fazla kullanıcıyı ve daha fazla veriyi işleyebilir.
  3. Fiber optik internet hızı, aşırı yüklenmeye daha az duyarlı olduğu için yavaşlamaz.
  4. Fiber optik internet sağlayıcıları daha az sinyal kaybına ve 10 kat daha fazla bant genişliğine sahip olduğundan; birden fazla cihaza bağlandığınızda hızınızın düşmez.

Fiber İnternet İle ADSL Arasındaki Fark Nedir?

Fiber internet, standart ADSL internetten daha iyi, daha hızlı ve daha güvenilirdir. ADSL, genel olarak veri iletmede fiber internetten önemli ölçüde daha yavaştır, maksimum 200Mbps hız sağlayabilir. Standart geniş bant hizmetlerini taşıyan eski bakır telefon hatları, yeni fiber optik kablolar kadar hızlı veri taşıma kapasitesine sahip değildir. Yaygın olarak kullanılan en hızlı fiber internet seçenekleri 1.000 Mbps veya 1 Gig'e kadar ulaşabildiğinden, çoğu deneyimlenen standart geniş bant hızından yaklaşık on kat daha hızlıdır.

Fiber İnternet Hızı Ne Kadardır?

Fiber internet hızı 1.000 Mbps veya 1 Gig'e kadar ulaşabilir. Bu, fiber bağlantıların ortalamaları 100 Mbps'nin altında olan DSL veya ortalama 150 Mbps civarında olan kablolu internet gibi diğer internet türlerinin çok önüne geçmesini sağlar.

Fiber Altyapı Sorgulama Nasıl Yapılır?

“Fiber nerede var?” sorusunun cevabını bulmak ve fiber altyapı sorgulama işlemi yapmak için öncelikle seçeceğiniz ISS’nin (internet servis sağlayıcı) fiber internet hizmeti sunması gerekir. Eğer seçtiğiniz ISS fiber internet altyapısı sunuyorsa, fiber altyapı sorgulamanızı kolaylıkla yapabilirsiniz. Sorgulama her firmada farklı bir şekilde yapılmakla birlikte; TürkNet, Turkcell SuperOnline, KabloNet, Türk Telekom ve Vodafone gibi firmaların sorgulamaları internet sitelerinden yapılıyor. Bu sayede fiber internet hızınızın maksimum hangi hızlara ulaşabileceğinizi öğrenebiliyorsunuz.

En Yüksek Fiber İnternet Hızı Kaç Mbps?

Hollanda ve ABD'li ortak bir araştırma grubu, bir fiber ağ için dünya hız rekorunu kırarak saniyede yaklaşık 32 terabayt hıza ulaştı. Bu hız, 31,25 mikrosaniyede (0,03 milisaniye) 1 GB'lık bir filmi veya 1 TB'lık sabit sürücünüzün tüm içeriğini yaklaşık 31 milisaniyede aktarmak için yeterlidir.

Fiber İnternette Hangi Kablo Kullanılır?

Fiber internet teknolojisinde, ışık hızının yaklaşık %70'i kadar hızlı veri gönderebilen fiber optik kablo kullanılır.

Fiber optik kablolar, diğer geleneksel kablo türleri kadar şiddetli hava koşullarına duyarlı değildir, bu da kesintileri en aza indirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda elektriksel parazitlere etkili bir şekilde direnir.

13 Kasım 2020
Hızlı Teklif Alın