Ne Aramıştınız?

Berqnet SASE Hızlı Kurulum Kılavuzu

Berqnet SASE platformu, müşteri lokasyonunda kurulabilen Berqnet SASE donanımı ve bulut tabanlı merkezi yönetim sistemi olan Berqnet SASE Manager uygulamalarından oluşur.

Berqnet SASE platformunun nasıl kurulacağını ve nasıl kullanmaya başlayabileceğinizi anlatan bu belgeyi lütfen dikkatli bir şekilde okuyun.

Berqnet SASE Hızlı Kurulum Adımları

1. Adım: Berqnet Donanım Kurulumu

Berqnet SASE donanım kurulumu için aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Modem üzerindeki LAN portlarının herhangi birinden, Berqnet SASE cihazınızın üzerindeki 0 numaralı porta bağlantı yapın.
 2. Berqnet SASE cihazınızın üzerindeki 1 numaralı porta bilgisayarınızı bağlayın.

1 numaralı port üzerinde varsayılan olarak DHCP aktif durumdadır ve bilgisayarınız otomatik olarak IP almalıdır.

Önceki adımları tamamladıktan sonra bağlı portlar ve bağlantı durumu ile ilgili bilgileri https://setup.berqnet.com adresinde bulunan kurulum panelindeki Arayüzler ekranından kontrol edebilirsiniz.
 

2. Adım: Berqnet Yönetici Hesabı Oluşturma

Berqnet SASE yönetim arayüzü olan Berqnet SASE Manager'a https://manage.berqnet.com/register adresinden ulaşın ve yönetici hesabınızı oluşturun.

Ekrana sizden istenilen bilgileri girin ve Devam'a tıklayın.
 


 

Girdiğiniz e-posta adresine bir aktivasyon e-postası gönderilecektir. Bu e-postada gönderilen bağlantıyı kullanarak hesabınızı aktive edin ve parolanızı oluşturarak kaydınızı tamamlayın.

Kayıt olurken kullandığınız e-posta adresi ve belirlediğiniz parolayı kullanarak https://manage.berqnet.com/login adresinde oturum açın. 
 


 

Görüntülediğiniz ekran Berqnet SASE Manager’ın başlangıç ekranı olan Panel'dir.
 
3. Adım: Kullanıcı Oluşturma

Şirket ağına bağlanması gereken her kullanıcı için bir kullanıcı hesabı oluşturulmalıdır. Yönetici hesabına sahip olan yöneticilerin de kullanıcı olarak ayrıca eklenmesi gereklidir. Kullanıcı oluşturmak için sol tarafta bulunan ana menüden Kullanıcılar ve Gruplar'a tıklayın. 

 1. Kullanıcı Oluştur’a tıklayın. Sizden istenilen bilgileri girin ve Kaydet'e tıklayın. 
 2. Eklediğiniz kullanıcıya giriş bilgilerini içeren bir aktivasyon e-postası gönderilecektir. Bu e-postada yer alan bağlantıyı kullanarak parolanızı oluşturun.
   


 

Girilen e-posta ve parola bilgilerini şirket ağınıza giriş yapmak için kullanacaksınız. 

4. Adım: Lokasyon Oluşturma

 1. Ana menüden Lokasyonlar'a tıklayın. 
 2. Lokasyonlar ekranında Lokasyon Ekle'ye tıklayın.
 3. Açılan ekrandaki Tür alanında Controller seçeneğini işaretleyin.
 4. Lokasyon ve Bölge adını girin. 
 5. Subnet Otomasyonu'nu Otomatik olarak işaretleyin.
 6. Kaydet'e tıklayın. 

Subnet Otomasyonu; özellikle çok sayıda cihaz bulunan ağlarda kurulum ve ağ yönetim süreçlerini kolaylaştıran, otomatik IP Subnet ataması yapılmasını sağlayan bir özelliktir. IP Subnet'leri kendiniz yönetmek isterseniz bu alanda Manuel seçeneğini tercih edebilirsiniz.


 

5. Adım: Lokasyona Cihaz Ekleme

 1. Lokasyonlar ekranında ilgili lokasyonun en sağında bulunan üç noktaya tıklayın ve Görüntüle'yi seçin.
 2. Açılan ekranda sağ tarafta bulunan Cihazlar alanındaki Birincil Cihaz'ın altında bulunan Cihaz Ekle'ye tıklayın.
 3. Cihaz için Model ve Üyelik seçimi yaparak Onayla'ya tıklayın.
 4. Ekrana üyelik aktivasyonu için altı haneli bir kod gelecektir. 180 saniye içerisinde kodu ilgili alana girin.
 5. Bekleyen üyelik aktivasyonunu tamamlamak için Berqnet SASE cihazına bağlı haldeyken tarayıcınızda https://setup.berqnet.com sayfasına gidin. Açılan ekranda varsayılan parola ile sisteme giriş yapın.
  Varsayılan Parola: berqnet
 6. Giriş yaptıktan sonra Durum'a tıklayın.
 7. Durum ekranındaki Cihazı Aktive Et'e tıklayın. 
 8. Açılan ekran Üyelik Aktivasyonu ekranıdır. Bu ekrana https://manage.berqnet.com adresinden bu cihaz aldığınız altı haneli kodu girin. Devam'a tıklayın ve cihazın aktivasyon sürecini tamamlaması için bekleyin.
 9. Yaklaşık olarak 5 dakika içinde aktivasyon tamamlanacaktır. Lütfen bu süre içerisinde internet bağlantısını kesmeyin, cihazınızı ve bilgisayarınızı kapatmayın.
 10. Üyelik aktivasyonu tamamlandıktan sonra işlemin başarılı olduğuna dair bir bildirim görüntüleyeceksiniz. Bu aşamadan sonra herhangi bir internet sitesine gitmeye çalıştığınızda sistem sizden 3. adımda oluşturduğunuz kullanıcının giriş bilgileri ile giriş yapmanızı isteyecektir. Kullanıcı e-posta adresi ve parolasıyla sisteme giriş yapın.

Giriş yaptıktan sonra internet erişiminiz hazır olacaktır.

6. Adım: SSL Sertifikası Kurulumu

HTTPS sitelerine giderken gerekli güvenlik kontrollerini yapabilmek için cihazlara SSL Sertifikası yüklenmesi gereklidir. SSL Sertifikası tanımlamak için;

 1. Tarayıcınızdan https://accounts.berqnet.com adresine girin,
 2. Kullanıcı bilgileriniz ile giriş yapın,
 3. Açılan ekranda,SSL Sertifikası için hazırlanan farklı işletim sistemlerinin ikonlarını görüntüleyeceksiniz,
 4. Cihazınızın işletim sistemine ait ikonun üzerine tıklayın,
 5. Sertifika Yükle'ye tıklayın,
 6. Sertifika Depolama Alanı olarak Güvenilen Kök Sertifika Yetkilileri'ni seçin,
 7. Tamam'a tıklayarak işlemi sonlandırın. 
   

7. Adım: Cihazlar

Sisteme bağlı cihazları görüntülemek ve yönetmek için ana menüde bulunan Cihazlar'a tıklayın.

 • Berqnet SASE Manager'a giriş yaptığınız cihazı herhangi bir tanımlamaya gerek duymadan cihazlar listesinde görüntüleyebilirsiniz.
 • DHCP kullanarak IP adresi alma kabiliyetine sahip olmayan cihazlarınız varsa Cihazlar ekranının sağ üst köşesinde bulunan Cihaz Ekle'ye tıklayın. Burada cihazlarınızı manuel olarak sisteme tanımlayabilirsiniz.
 • Yazıcı, kamera sistemi, ısı ve hareket sensörlü gibi bir monitörü olmayan cihazlarınızı, sisteme kendilerini bir kullanıcı olarak tanımlayabilecek kabiliyete sahip olmadıkları için Cihaz Ekle ekranından sisteme tanımlamanız gerekir.

Cihaz tanımlamak için aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Cihaz için Ad girin.
 2. Lokasyonlar ekranından bir lokasyon seçin.
 3. Oturum Açma Ekranını Gösterme'yi işaretleyin. 
 4. Kullanıcıya Ata için Atanmamış Kullanıcı'yı seçin.
 5. Cihazın MAC Adresi'ni girin,
 6. SSL sertifikası yüklenemeyen cihazlarda oluşabilecek SSL uyarılarının önüne geçmek için SSL Denetimini Devre Dışı Bırak'ı işaretleyin. 
 7. Kaydet'e tıklayın.
   


 

8. Adım: Kurallar

 1. Kural oluşturmak için Kurallar’a tıklayın.
 2. Kurallar ekranından Kaynak, Aksiyon, Hedef ve Faktör seçimlerinizi yapın ve Oluştur'a tıklayın.
 3. Oluşturduğunuz kural birkaç saniye içerisinde cihazınızda uygulanacaktır.
  Bir kuralı, kuralın bulunduğu satırın en sağındaki üç noktaya tıklayarak yapılandırabilirsiniz.
   


 

9. Adım: Panel

Panel, Berqnet SASE Manager'ın başlangıç ekranıdır. 

 • Hızlı kurulum adımlarını tamamladıktan sonra Panel ekranında; Kullanıcılar, Cihazlar, Lokasyonlar ve Uyarılar gibi şirketiniz için en önemli bilgileri görüntüleyebilirsiniz.
 • Panel'de bulunan alanların en sağındaki üç noktaya tıklayarak; alanlarda görüntülediğiniz içerikleri düzenleyebilirsiniz.
 • Görüntülemek istediğiniz cihaz, kullanıcı, uyarılar ve olaylar sayısını buradan yapılandırabilirsiniz.

 


 

Sıkça Sorulan Sorular

 1. İlk kurulumda Berqnet SASE cihazının ayarlarının yapılandırılması için ne yapmalıyım?
  Öncelikle merkezi yönetim arayüzü olan Berqnet SASE Manager https://manage.berqnet.com adresinden kullanıcıların ve Berqnet SASE cihazının tanımlanması gereklidir. Daha sonra Berqnet SASE cihazının üzerindeki üyelik aktivasyon panelinden aktivasyon işlemi yapılmalıdır. Bunun için bilgisayarınızı Berqnet SASE cihazının re1, igb1 ya da em1 yazılı port'una bağlamanız gereklidir.
  Bu aşamada https://setup.berqnet.com sayfasına girerek yukarıdaki hızlı kurulum kılavuzunda belirtildiği şekilde üyelik aktivasyonu yapılmalıdır.
 2. Berqnet SASE yönetim paneli için varsayılan parola nedir?
  Berqnet SASE cihazı üzerindeki üyelik aktivasyon panelinin (https://setup.berqnet.com) varsayılan parolası: berqnet’tir. Merkezi yönetim arayüzü olan Berqnet SASE Manager (https://manage.berqnet.com) ise varsayılan parola yoktur; yönetici hesabınızı oluşturduğunuz e-posta adresini ve parolayı kullanarak giriş yapabilirsiniz.
 3. Port yönlendirme kurallarını nereden oluşturabilirim?
  Port yönlendirme kurallarını Berqnet SASE Manager arayüzünde bulunan, Ayarlar açılır menüsündeki Yönlendirme sayfasından oluşturabilirsiniz.
 4. Berqnet SASE cihazları üzerinde kaç adet internet hattı sonlandırılabilir?
  1 adet LAN olmak üzere sınırsız sayıda WAN hattı sonlandırabilir.
 5. Berqnet SASE Manager arayüzünde Lokasyon oluştururken gördüğümüz Controller ve Edge arasındaki fark nedir?Controller merkez cihazlarına, Edge ise şube cihazlarına verilen isimdir. Controller üzerinde web filtreantivirusIPS gibi modüller bulunurken Edge üzerinde firewall ve şube trafiğinin merkez cihaza gönderilmesini sağlayan özellikler bulunur.
 6. Web filtreleme ayarlarını nereden yapabilirim?
  Berqnet SASE Manager arayüzündeki Kurallar sayfasında KaynakAksiyon ve Hedef için seçim yaptıktan sonra Faktör alanında kategori ve web sitesi seçimi yaparak web filtreleme yapabilirsiniz.
 7. Facebook, Youtube gibi sosyal medya mecralarını nereden engelleyebilirim?
  Berqnet SASE Manager arayüzündeki Kurallar sayfasında bulunan KaynakAksiyon ve Hedef için seçim yaptıktan sonra; Faktör alanında uygulama, kategori veya web sitesi seçimi yaparak bu gibi mecraları engelleyebilirsiniz.
 8. Berqnet SASE Manager'ın dil ayarını nereden yapılandırabilirim?
  Dil ayarlarını Berqnet SASE Manager arayüzündeki sağ üst köşede bulunan; yönetici adınızın bulunduğu Profil alanına tıklayarak değiştirebilirsiniz. Yönetici arayüzü Türkçe ve İngilizce dillerini destekler. 
Hızlı Teklif Alın