Ne Aramıştınız?

Adli Analiz

Mobil Analiz

Windows ve Linux Analizi

Binalyze ve Diğerleri

Adli Analiz Nedir?

Digital Forensic, siber suçla ilgili dijital cihazlarda bulunan materyallerin kurtarılması ve analiz edilmesine odaklanan bir daldır. Adli analiz, Bilişim sistemlerine yönelik bir saldırı yapıldığında, o saldırının kimler tarafından, nasıl ve ne zaman yapıldığı gibi soruları cevaplamayı sağlayan bir işlemdir. Gerçek hayatta bir cinayet işlendiği zaman cinayet mahaline gelen olay yeri inceleme ekiplerinin yaptığı çalışmalara benzetilebilir. Olay yeri inceleme ekip nasıl olay ile ilgili bulguları inceleyip bir rapor oluşturuyorsa, dijital dünyada da adli bilişim uzmanları da benzer şekilde herhangi bir sisteme yönelik yapılan saldırıları inceler ve raporlar. Dijital dünyada gerçekleşen olayın incelenmesi ve raporlanması adli analiz olarak ifade edilebilir.

Mobil Analiz

Mobile Forensic, dijital kaynaklardan verileri elde edilmesi olan digital forensic biliminin alt bir kümesi olarak adlandırılabilir.

Mobil analiz, akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlardan kanıtların elde edilmesi olarak ifade edilebilir. Akıllı cihazlar üzerinden bir olay meydana geldiğinde ve araştırılması istendiğinde akıllı telefon üzerinde yapılan incelemeler sonucunda olay ile ilgili kanıtların elde edilmesine ve raporlanmasına mobil analiz denilebilir.

Windows ve Linux Analizi

Operation System Forensic, bilgisayarın işletim sisteminin adli incelemesi olarak ifade edilebilir. En yaygın olarak kullanılan işletim sistemleri Windows, Mac ve Linux'tur. Adli araştırmacıların herhangi bir suç soruşturması sırasında bu işletim sistemlerinden biriyle karşılaşma olasılığı yüksektir.

Veri Toplama Yöntemleri:

· Diskten imaj alma

· Diskten diske kopyalama

· Diskten veri dosyasına kopyalama

· Belirli bir dosyanın kopyasını alma

· İzinler doğrultusunda cihazın alınması

Binalyze

Binalyze, herhangi bir şekilde sızıldığı düşünülen Windows işletim sistemine sahip bir sistemin anlık görüntüsünü alabilen adli analiz yazılımıdır. Adli bilişimci ya da sistem güvenliği ile ilgili teknik personelin tek tek yapması gereken birçok işlemi birkaç saniyede otomatize olarak toplayıp merkezi sunucusuna iletebilen ve adli analiz süreçlerini kısaltan en önemli araçlardan biri olarak bilinir.

Eğitime Katıl, Uzmanlaş, Sertifikanı Al ve Paylaş

<h2>Eğitime Katıl, Uzmanlaş, Sertifikanı Al ve Paylaş</h2>
Hızlı Teklif Alın