Ne Aramıştınız?

Firewall

Yeni Nesil Firewall Berqnet, kullanıcı dostu arayüzü ve mobil raporlama uygulamasıyla yasal yükümlülükleri yerine getirme (KVKK & 5651), web ve uygulama filtreleme, misafirlere güvenli internet hizmeti sunma (Hotspot), güvenli uzaktan bağlantı (VPN), network ve antivirüs koruması gibi birçok çözümü tek kutuda kullanıcılarının hizmetine sunuyor.

Firewall Port Yönlendirme

Port Yönlendirme Kuralı Oluşturma 

Firewall sayfasındaki Port Yönlendirme sekmesini kullanarak dışarıdan güvenlik duvarına gelen bağlantı taleplerini cihazın iç ağındaki bir noktaya yönlendirmek için port yönlendirme kuralı oluşturabilirsiniz.

 1. Port yönlendirme oluşturmak için Berqnet> Ana Menü> Firewall> Port Yönlendirme sayfasına gidin.
 2. Açılan sayfada sağ tıklayın ve En Aşağı Kural Ekle ile sisteme tanımsız bir kural ekleyin. 
  Dışarıdan gelen sorgu isteklerinin loglarını görebilmeniz adına mutlaka Kayıt'ı işaretleyin. 
 3. KAYNAK ADRES için daha önce oluşturmuş olduğunuz Ağ Nesneleri arasından port yönlendirme kuralının etkileyeceği ağ nesnesi için seçim yapın ya da yeni bir ağ nesnesi oluşturun. Kaynak Adres olarak bir yada birden fazla WAN IP adresine izin verilebilir . Bu sayede ilgili portun sadece izin verilmiş olan IP adreslerine erişimi açılmış olur. 
 4. GELEN SERVİS için Port Yönlendirme yapılacak olan port numarasını, arayüzün solunda bulunan AĞ SERVİSLERİ bölümünden tanımlayın.
  En çok kullanılan servisler (portlar) varsayılan olarak kullanılabilir bir şekilde ekli gelir. Bu servisler isteğe göre düzenlenebilir ya da silinebilir. Yeni bir port eklemek için alan üzerinde sağ tıklayarak Ekle butonunu kullanın.
 5. Port numarası Hedef Port alanına yazın. Tür kısmından portun hangi protokolde tanımlanacağını seçin (9000:9100 gibi bir port aralığını da kullanabilirsiniz.)
 6. Oluşturduğunuz portu GELEN SERVİS (WAN port) ve İLETİLEN SERVİS (LAN port) parametreleri altına sürükleyerek bırakın.

NOT: GELEN SERVİS (WAN) veya İLETİLEN SERVİS (LAN) farklı olabilir. (Örneğin: Dışardan TCP/UDP: 9000 portuna yapılan bağlantı talebi cihazın iç ağındaki TCP/UDP: 9001 portuna yönlendirilebilir. Bunun için 2 farklı servis nesnesi oluşturmalısınız ve GELEN SERVİS alanına TCP/UDP :9000, İLETİLEN SERVİS alanına TCP/UDP :9001 portunu sürükleyerek bırakmalısınız.)

NOT: GELEN SERVİS veya İLETİLEN SERVİS bölümlerinde TCP, UDP, TCP&UDP seçeneklerinin karşılıklı olarak aynı olmasına dikkat etmelisiniz.

 1. Birden fazla portun bir cihaza yönlendirilmesi gerektiği durumlarda AĞ SERVİSLERİ bölümünde Ekle butonu ile tür olarak bir Servis Grubu Nesnesi oluşturulmalısınız. Bu nesne içerisine yönlendirilecek olan tüm portlar eklenerek grup içerisindeki tüm portların bir cihaza yönlendirilmesini sağlayabilirsiniz. 
  NOT: GELEN SERVİS veya İLETİLEN SERVİS bölümlerinin farklı olması gereken durumlar için Servis Grubu Nesnesi kullanılamaz.
  Port dönüşümüne ihtiyaç duymanız durumunda yukarıda belirtildiği üzere her bir yönlendirme için ayrı bir kural oluşturmanız gerekir. 
 2. GELİŞ ARAYÜZÜ için Güvenlik Duvarı Arayüzleri Listesi'nde port seçimi yapın. 
  GELİŞ ARAYÜZÜ bölümünde güvenlik duvarı simgesinin üzerine çift tıklayın ve açılır penceredeki port yönlendirme bağlantı isteğinin hangi internet hat ya da hatları üzerinden geleceğini seçin.
  Birden fazla WAN olması durumunda sorgulara hangi WAN IP ya da IP’lerden cevap dönüleceğini bu şekilde belirlemiş olacaksınız. 

 

 1. İLETİLEN SUNUCU için Ağ Nesneleri arasından port yönlendirme kuralının etkileyeceği ağ nesnesi için seçim yapın.
 2. İLETİLEN SERVİS için Ağ Servisleri arasından seçim yapın,
 3. Daha önce Berqnet Arayüzü üzerinden belirlediğiniz Limit Nesneleri arasından seçim yapın. Bunlar; Bağlantı Nesnesi, Zaman Nesnesi ve Bant Genişliği Nesnesi şeklinde port yönlendirme kuralına uygulanabilir. Bağlantı Nesnesi oluştururken şunlara dikkat edin:

Toplam Bağlantı Sayısı: Tek bir kaynak adresinin ilgili kuralla oluşturabileceği eşzamanlı bağlantıların sayısını sınırlar.

TCP Bağlantı Sayısı: Tek bir kaynak adresinin bir zaman aralığı içinde ilgili kuralla oluşturabileceği yeni TCP bağlantılarının hızını sınırlar. Bağlantı hızı, hareketli ortalama olarak hesaplanan bir yaklaşık değerdir.
Tüm Kurallardaki Bağlantıları Düşür: Aktif edildiğinde sınır değerlerine ulaşan kaynak adresin tüm kurallara bağlı tüm bağlantıları düşürülür. Pasif edildiğinde ise sınır değerlerine ulaşan kaynak adresin ilgili kurala bağlı tüm bağlantıları düşürülür.

 • Bir limit nesnesinde indirme ve yükleme tiplerinden sadece birisi kullanılabilir. Birden fazla limit nesnesi kullanarak her tipte limitleme yapılabilir.

 • Bir Zaman Nesnesi'ni port yönlendirme kuralının LİMİT parametresi altına sürükleyerek kurala uygulayabilirsiniz. 

Son olarak port yönlendirme kuralı için açık ve anlaşılabilir bir açıklama girin. 

Port Yönlendirme kuralını oluşturdunuz. 

 Yönlendirilen portların loglarının tutulması ve takip edilmesi için açılan kuralların KAYIT butonlarını aktif etmelisiniz. 

 Sağ üstte bulunan Uygula butonu ile ayarlarınızı sisteme tanımlayarak yapılandırmayı tamamlamayı unutmayın.

Firewall Filtreleri

Berqnet Güvenlik Duvarı ile ağınıza karşı yapılan saldırıları önleyebilir ve ağınızı siber tehditlere karşı koruyabilirsiniz.

Kullanımı kolay arayüzü ile her türlü nesne ve servis için saniyeler içerisinde yaratabileceğiniz firewall filtreleri ve port yönlendirme kuralları, ağ internet erişim hızına limit getirebilir, önceliklendirebilir; birçok adresin ağınız üzerinden erişimine kısıtlama getirebilir veya bu adresleri engelleyebilir.

AĞ NESNELERİ

Berqnet arayüzünün sol kısmında bulunan Ağ Nesneleri sekmesinden şirket içi cihaz, departman ve ağlarınızı; Ağ, Uç birim, IP aralığı, FQDN ve Adres grupları türlerinden Firewall cihazınıza tanımlayabilirsiniz.

Berqnet cihazınıza bir ağ nesnesi eklemek için aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Berqnet> Ana Sayfa> Ağ NESNELERİ'ne tıklayın: 
 2. Açılan AĞ NESNELERİ sekmesinde herhangi bir alana önce sağ tıklayın, ardından açılan +Ekle butonuna tıklayın. 
 3. Açılır AĞ NESNESİ penceresinden nesne için bir isim seçin,
 4. Ağ nesnesi için Tür seçimi yapın,
 • Personal ağı veya misafir ağı gibi alt ağ türünde yapılandırmalar için Ağ seçimi yapın,
 • Güvenlik kamerası, bilgisayarlar, telefonlar ve yazıcılar gibi tekil türler için Uç Birim seçimi yapın,
 • Ağ alt yapısındaki belirli IP aralıkları için IP Aralığı seçimi yapın,
 • Belirli bir adresin IP bilgisini tanımlamak için FQDN seçimi yapın,
 • Daha önce oluşturmuş olduğunuz Ağ, Uç Birim, IP Aralığı ve FQDN türlerinin tek bir grup olarak tanımlamak istemeniz durumunda ise Adres Grubu seçimi yapabilirsiniz.

 1. Bir açıklama yazın ve Tamam'a tıklayın
 • Kaynak ve Hedef parametrelerinde kullanabileceğiniz ağ nesnesini oluşturdunuz. 

ACTIVE DIRECTORY

Active Directory sunucu ayarlarını Ayarlar> Servis Ayarları> Active Directory sayfasından etkinleştirdikten sonra oluşturacağınız firewall kurallarına Active Directory kullanıcı/grup nesneleri ekleyebilirsiniz.

Active Directory özelliği ile bağlı olduğunuz sunucu üzerine bir AD Agent indirebilirsiniz. 

Active Directory'i etkinleştirdikten sonra herhangi bir kullancıyı Active Directory Nesnesi olarak firewall'a ekleyebilir, farklı cihazlarda oturum açma isteği olduğunda bile bu nesneyi uygulandığı kural çerçevesinde tutabilirsin. 

Ülke Nesneleri

Firewall kurallarında kullanmak üzere Ülke Nesneleri oluşturabilirsiniz. 

NOT: Ülke bazında izin ve engelleme yapabilmek için ÜLKE NESNELERİ bölümü altından tanımlama yapılarak sadece ilgili ülkelerden gelen sorgulara izin verin veya yasaklayın. Ülke grubu oluşturmak için ÜLKE NESNELERİ bölümüne sağ tık + ekle butonu ile bir ülke grubu oluşturun. Oluşturulan ülke grubunu KAYNAK kısmına sürükleyerek bırakın.

 • Ülke nesneleri grubu cihaz üyeliği devam ettiği süre boyunca otomatik olarak güncellenmektedir. Ülke nesneleri özelliği berqOS 4.4.0 sürümü ve sonrasında kullanılabilmektedir.
 • IP adresinin hangi ülkeye ait olduğunu kontrol etmek için arama bölümüne IP adresi yazılıp içerdiği ülke nesnesi görülebilir.

HOTSPOT NESNELERİ

Kuralınızı uygularken kullanmak üzere Kullanıcı Adı ve Açıklama ekleyerek Hotspot Nesneleri oluşturabilirsiniz. 

 • Active Directory'nin aktifleştirilmiş olduğu durumlarda Hotspot Nesneleri alanına sağ tıklayarak Kayıtlı Hotspot Nesnelerinden Ekle özelliğini kullanabilirsiniz.

 • Açılan ekrandan Hotspot kullanıcı ismi, MAC veya IP adresi girerek tablolarda arama yapabilirsiniz.
 • Tabloda birden fazla seçim yapabilirsiniz. "Shift" butonunu kullanarak ardışık, "Ctrl" butonunu kullanarak ayrık seçim yapabilirsiniz.
 • Kullanıcı adı alanına kullanılan yetkilendirme yöntemine göre TC kimlik, cep telefonu veya hotspot kullanıcı adı bilgileri girilebilir.

 

 

 

 

 

 

Ağ Servisleri

Berqnet arayüzünde bulunan servisleri kural oluştururken SERVİS parametresi alanında kullanabilirsiniz. Alana sağ tıklayarak Ekle özelliği ile yeni bir Servis Nesnesi oluşturabilirsiniz. 

 • Port aralığı verilmesi için örnek port aralığı yazım şekli kullanılabilir.
 • Birden fazla servis nesnesini bir grup altında toplamak istemeniz durumunda Tür'den Servis Grubu tercihi yapabilirsiniz. 

 

Limit Nesneleri

 1. Limit Nesneleri sekmesini açın. Açılan sekmedeki boşluğa sağ tıklayın.
 2. Buradan Zaman (Zaman Sınırı), Bant Genişliği (Hız) veya Bağlantı Nesnesi (Bağlantı Sayısı) seçimi yapın.
 3. Bant Genişliği Nesnesi'ni tercih etmeniz durumunda açılan pencerede verilen örnekte olduğu gibi bir limit bant genişliği belirleyin.
 4. Bant Genişliği Nesnesi için bir açıklama yazın ve Tamam'a tıklayın.
 1. Bağlantı Nesnesi oluştururken şunlara dikkat edin:

Toplam Bağlantı Sayısı: Tek bir kaynak adresinin ilgili kuralla oluşturabileceği eşzamanlı bağlantıların sayısını sınırlar.

TCP Bağlantı Sayısı: Tek bir kaynak adresinin bir zaman aralığı içinde ilgili kuralla oluşturabileceği yeni TCP bağlantılarının hızını sınırlar. Bağlantı hızı, hareketli ortalama olarak hesaplanan bir yaklaşık değerdir.
Tüm Kurallardaki Bağlantıları Düşür: Aktif edildiğinde sınır değerlerine ulaşan kaynak adresin tüm kurallara bağlı tüm bağlantıları düşürülür. Pasif edildiğinde ise sınır değerlerine ulaşan kaynak adresin ilgili kurala bağlı tüm bağlantıları düşürülür.

 • Bir limit nesnesinde İndirme ve Yükleme tiplerinden sadece birisi kullanılabilir. Birden fazla limit nesnesi kullanarak her tipte limitleme yapılabilir.

 • Bir Zaman Nesnesi'ni port yönlendirme kuralının LİMİT parametresi altına sürükleyerek kurala uygulayabilirsiniz. 

 

 • Oluşturduğunuz limit nesnesini şimdi yaratacağınız kuralda LİMİT parametresi altına sürükleyerek kullanabilirsiniz.

Firewall Kuralları

Berqnet'in firewall kuralları;

 • Bir sıralamaya göre uygulanır. Kuralların sıralaması özelden genele doğru yapılmalıdır.
 • Sıralama ile kuralların çakışması önlenir.
 • Kural oluşturmak için firewall filtreleri sayfasına giderek sağ tuşa tıklanır ve + butonuna basarak yeni kural eklenir.
 • Kuralların sıralaması sürükle bırak yöntemi ile değiştirilebilir.

Berqnet> Arayüz> Firewall sayfasına tıklayın. Buradan Firewall Filtreleri sekmesini seçin. Daha sonra bir firewall kuralı oluşturmak için aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Firewall Filtreleri sayfasına gidin. Sayfaya sağ tıklayın ve En Aşağı Kural Ekle ile ağınıza yeni bir kural ekleyin. 
 2. Yeni açılan kural üzerinde Kayıt'ı işaretlemeyi unutmayın. Böylece kuralı aktifleştirmiş olacaksınız ve oluşturacağınız kuralın logları kaydedilecektir. 
 3. Kayıt'ı aktifleştirmek için aynı zamanda Durum üzerine gelerek sağ tıklayabilirsiniz.
 4. Eylem seçimi yapın. Oluşturduğunuz kuraldaki Eylem parametresi üzerine sağ tıklayarak açılır pencerede bulunan eylemleri Kaynak için uygulayabilirsiniz. Ayrıca söz konusu eylemin üzerine çift tıkladığınızda Geçir, Düşür ve Durdur arasından sırasıyla seçim yapma imkanınız da bulunmaktadır. 
  Geçir ile kuraldaki söz konusu kaynağın hedefe giderken belirli servis ve limit parametreleri dahilinde erişimine izin verirsiniz. 
  Düşür ile ilgili isteklere red cevabı verilir.
  Durdur ile kuraldaki söz konusu kaynağın hedefe giderken belirli servis ve limit parametreleri dahilinde erişimini yasaklarsınız. 

 5. Kaynak için Ağ Nesneleri'nden bir nesneyi Kaynak parametresi altına sürükleyin. 
 6. Hedef için Ağ Nesneleri'nden bir nesneyi Hedef parametresi altına sürükleyin. 
 7. Hali hazırda Berqnet arayüzündeki kayıtlı Ağ Servisleri arasından bir servis seçin ve SERVİS parametresi altına sürükleyin.
 8. Giriş Arayüzü parametresi altında bulunan Güvenlik Duvarı'na çift tıklayın. Açılan penceredeki Güvenlik Duvarı Arayüzleri Listesi'nden ilgili arayüz/arayüzleri seçimlerini işaretleyin. Tamam'a tıklayın.

 9. İleri Ayarlar bölümünden Yönlendirme ve Adres Dönüşümü yapabilirsiniz. Buradan çoğu firewall cihazında bulunmayan ağ geçidi seçimini yaparak Çıkış Arayüzü tercihi yapabilirsiniz. 
 10. Adres Dönüşümü, sorguların karşı tarafa iletilirken NAT'lanarak gitmesini istemeniz durumunda kullanılabilir. Ayrı WAN ve LAN ağları arasındaki geçişlerde kullanmak isteyeceğiniz IP tercihlerini de buradan sisteme uygulayabilirsiniz. 

 11. Açıklama üzerine tıklayın ve kural için açık ve anlaşılabilir bir açıklama yazın.

   

 

 • Firewall filtresini oluşturdunuz. 
 • Oluşturduğunuz kuralı, yine bu kuralın üzerine çift tıkladığınızda açılan pencereden yapılandırabilirsiniz.

Sağ üstte bulunan Uygula butonu ile ayarlarınızı sisteme tanımlayarak yapılandırmayı tamamlamayı unutmayın.

Kural Grubu 

Kural Grubu Ayarları

Birçok parametrede yaratabileceğiniz güvenlik duvarı filtrelerini sayfanın sol üstünde görüntüleyebilirsiniz.Kural Grubu Ayarları'ndan gruplandırabilir ve yapılandırabilirsiniz.

 

Bloklanan (Engellenen Adresler)

Zaman- Bloklanan Adres- Bloklanan Kural

TCP Bağlantı nesneleri nedeniyle bloklanan adresler listesi 1 saatte bir otomatik olarak temizlenmektedir. Bu tabloda TCP bağlantıları nedeniyle bloklanan adresler yer almaktadır.

Firewall Genel Ayarları

Firewall güvenlik politikanızın gelişmiş ayarlarını Firewall Genel Ayarları açılır penceresinden yapılandırabilirsiniz:

 • Firewall cihazlarında bir port yönlendirme kuralı yazıldığında firewall cihazınıza geçiş izni verilmesi için ayrıca bir firewall filtresi (kuralı) oluşturulmalıdır. Berqnet ile bu durumu genel ayarlardaki Port yönlendirme kuralları için gerekli Firewall kurallarını oluştur'u ve Kayıt tut'u işaretleyerek otomatikleştirebilirsiniz. Kayıt Tut sayesinde tüm loglar'ın geçmişi tutulacaktır. 
 • Kuralları otomatik yazmak/ oluşturmak/ yapılandırmak istemeniz durumunda DHCP Relay servisi, DNS sorguları ve FTP proxy için gerekli firewall kuralları pasif edilebilir. 
 • Broadcast paketlerini düşürebilir ve kayıt tutulmasını engelleyebilirsiniz. 
 • Firewall cihazlarında arkada çalışan ve sistemin varsayılan son kuralı olan her şeyi düşür (implicit deny for firewalls) için kayıt tutabilirsiniz. 
 • Dışarıya yapılan FTP sorgusunun proxy nedeniyle aksamaması için FTP proxy'i aktif edebilir ve gerekli filtre kuralını otomatik oluşturabilirsiniz. 
 • Firewall UDP zaman aşımı süresini iki katına kadar uzatarak VoIP görüşmelerindeki olası kesintileri engelleyebilirsiniz. 
 • Varsayılanda VPN uygulamalarının parçalanmış IP trafiği ihtiyacını otomatikleştirebilirsiniz. 
 • Kural uygulandığında tüm bağlantıları düşür ile mevcut diğer oturumları sonlandırabilirsiniz. 
 • Bloklanan adresler listesi belirleyeceğiniz periyotta otomatik olarak temizlenecektir ve adreslerin bloklamaları kaldırılacaktır.

 

Hızlı Teklif Alın