Ne Aramıştınız?

NFC Nedir? Nasıl Çalışır? Kullanım Alanları Nelerdir?

NFC, güvenilir iletişim sağlamak için geliştirilen ve yalnızca çok kısa mesafelerde kullanılabilen bir kablosuz bağlantı teknolojisidir. RFID altyapısına sahip NFC uyumlu telefonlar, kartlar, kart okuyucular ve diğer terminaller arasında veri transferini olanaklı hale getirir

İçerik Başlıkları
NFC

Akıllı telefonunuzla akıllı poster gibi pasif bir cihazda bulunan bir NFC etiketini okuyabilir ya da alışverişlerinizde hızlı ödeme yapabilirsiniz. NFC teknolojisini daha yakından tanıyarak, siber güvenliğinizi artıran önlemler alabilirsiniz.

NFC Nedir?

NFC ya da “Near Field Communication”, “Yakın Alan İletişimi” demektir. İki cihazın birbirine bağlanmasına, bilgi alışverişinde bulunmasına veya çeşitli işlevlerin etkinleştirilmesine olanak tanıyan, elektromanyetik indüksiyon kullanan kısa menzilli bir kablosuz iletişim teknolojisidir. İletişim sistemi çift yönlüdür ve cihazların temassız olarak P2P bağlantısı kurmasını sağlar. Kimlik doğrulama ve bağlantı, herhangi bir PIN veya şifre girilmesine gerek kalmadan tamamen otomatik olarak gerçekleşir. Veriler sadece dokunarak veya çok yakın bir mesafede bulunmak koşuluyla bir cihazdan diğerine geçebilir.

NFC Nasıl Çalışır?

NFC aracılığıyla veri iletim hızı 106, 212 veya 424 kbit/s'dir. Protokol tarafından tanımlanan maksimum mesafe 10 cm'dir. Ana frekans 13.56 MHz'dir ve bant genişliği benimsenen modülasyona bağlıdır. NFC çeşitli uygulamaları etkinleştirmek için kablosuz etiket okuyucular, kriptografik kredi kartı işleme ve eşler arası (P2P) bağlantı gibi üç standart üzerinden çalışabilir.

NFC teknolojisi, ISO-IEC 14443 ve ISO-IEC 15963 gibi RFID standartlarını temel alarak radyodan farklı fiziksel ilkeler kullanan bir kablosuz iletişim tekniğinden yararlanır. Çoğu radyo, verileri radyo dalgası yayılımı yoluyla iletirken NFC verileri manyetik alan indüksiyonu yoluyla, 22 metrelik bir dalga boyuna karşılık gelen 13.56 MHz'de iletir. Verileri radyo dalgaları yerine indüksiyon yoluyla iletmenin en önemli avantajı, alanın radyo dalgalarından çok daha hızlı sönmesidir. Böylece cihazlar arasındaki konuşmaların dışarıdan dinlenebilmesi önemli ölçüde engellenir.

Çalışma prensibi açısından NFC’nin bir diğer önemli özelliği, temassız ödemeler için kullanılan kriptografik kredi kartı işlemleridir. Klasik RFID ve kredi kartı kullanımı uygulamaları, tek yönlü bir etkileşim olarak pasif bir etiket veya aktif kart okuyucu üzerinden yapılır. Açık anahtar şifrelemesi, üç haneli güvenlik kodunu ifşa etmeden kredi kartının her işlem için yeni bir kimlik doğrulama kodu oluşturmasını sağlar. Bu sayede kötü niyetli biri sizi dinlese ya da örneğin bir bilgisayar korsanı yoğun bir metroda kartınızı sorgulasa bile orijinal kart ayrıntılarına erişemez.

NFC’nin P2P bağlantısı özelliği ise akıllı telefonlar, kulaklıklar, yönlendiriciler, ev aletleri ve endüstriyel ekipmanlar gibi daha yetenekli cihazların NFC sorgularını başlatmasına veya bunlara yanıt vermesine olanak tanır.

Telefonun NFC Özelliği Nasıl Açılır?

Akıllı telefonlarda NFC teknolojisini kullanabilmek için telefonda yerleşik bir NFC çipinin olması gerekir. Uyumlu telefonlarda NFC’nin nasıl aktif hale getirileceği işletim sistemine göre değişiklik gösterir. Örneğin Android telefonlarda, NFC özelliğini çalıştırmak için telefonun ‘’Ayarlar’’ uygulamasındaki “Bağlı Cihazlar” sekmesine yer alan NFC anahtarını “Açık” konumuna getirmelisiniz. iPhone telefonlarda, belirli uygulamalara sistem genelinde onay vermek yerine NFC kullanma yeteneği vermeli veya reddetmelisiniz. Bunun için “Ayarlar” uygulamasında, “Gizlilik” sekmesini, ardından kullanmak istediğiniz belirli uygulamayı seçebilir ve NFC geçişini “Açık” konumuna getirebilirsiniz. Akıllı telefonlarda NFC özelliği genellikle temassız ödeme işlemleri için kullanılır. Apple Pay veya Google Pay gibi hizmetler üzerinden banka kartınızı tanımlayabilirsiniz. Böylece telefonunuzu temassız ödeme terminaline yaklaştırarak cüzdanınızı cebinizden çıkarmanıza gerek kalmadan ödeme yapabilirsiniz.

NFC Kullanım Alanları Nelerdir?

NFC yaygın olarak kredi kartlarının kimlik doğrulaması, fiziksel erişimin etkinleştirilmesi, küçük dosyaların aktarılması ve kablosuz bağlantıların başlatılması gibi uygulamalarda kullanılır. Ödemeler için birden fazla kartı tek bir telefona yüklemeyi kolaylaştırır. Akıllı telefonların sağladığı daha dinamik özelliklerle, RFID sistemlerini ve diğer temassız yetenekleri geliştirir.

Çoğu telefon, sayısı milyonları bulan RFID etiketlerinden yararlanmak için Apple Pay ve Google Pay gibi NFC çiplerini ve uygulamalarını destekler. Bluetooth kulaklıkların ve Wi-Fi bağlantılarının otomatik olarak eşleştirilmesi gibi etkileşimli uygulamaları da destekler. Google Nearby Share gibi modern hizmetler, Bluetooth veya Wi-Fi direct gibi daha hızlı ağlarda kablosuz hizmetleri yapılandırmak için NFC'yi kullanır. Ayrıca NFC uyumlu bir cihaz, bir afişten veya reklamdan verileri veya gömülü uygulamayı otomatik olarak alabilir.

 • NFC, RFID, EMV (Europay, Mastercard ve Visa), Bluetooth, UWB ve QR kodları dâhil olmak üzere aşağıdakiler gibi çeşitli teknolojileri tamamlar.
 • Apple Pay ve Google Pay gibi mobil ödemelerde
 • Ulaşım kartları üzerinden yapılan ödemelerde
 • Konser ya da tiyatro gibi etkinliklerin biletlerinde
 • Kapılar veya ofisler için erişim doğrulama sistemlerinde
 • Araba kapılarının veya kiralık scooterların kilidinin açılması gibi erişim uygulamalarında
 • Akıllı telefonları ve kulaklıkları birbirine dokundurarak eşleştiren cihazlarda
 • Wi-Fi bağlantısı gibi otomatik kurulum uygulamalarında

NFC’nin Avantajları ve Dezavantajları

NFC benzersiz özellikleri sayesinde hayatı kolaylaştıran çok sayıda faydaya sahiptir. En önemli faydalarından biri ödeme işlemcileri için operasyonel verimliliği artırmasıdır. Bu sayede tüketiciler için kullanım kolaylığı sağlar. Ödeme güvenliği açısından geleneksel kredi kartlarından daha fazla güvenlik ve kullanım kolaylığı sunar. Bu sayede kullanıcıların dinamik olarak birden fazla kart arasından seçim yapmasına olanak tanır. Bunun yanı sıra NFC hızlı kurulum aşamalarına da sahiptir. Uç bilgilere erişimi basitleştirdiğinden yeni bağlantıların basit bir şekilde kurulmasına izin verir.

Diğer yandan NFC çalışma mesafesinin çok kısa olması uygulamaları sınırlar. Ayrıca diğer protokollerle kıyaslandığında daha yavaştır. Hem mesafe hem de hız açısından değerlendirildiğinde akıllı telefonlarda hassas veriler gerektiren uygulamalar için kullanılabilirliği sınırlıdır. Çip teknolojisi açısından R kodları ile kıyaslandığında çoğu uygulamaya entegre edilmesi kolay değildir.

NFC Güvenli mi?

NFC'nin kullanımı çok basit olduğu ve herhangi bir fiziksel temas gerektirmediği için çoğu kullanıcı teknolojinin potansiyel güvenlik riskleri hakkında endişe duyar. Diğer yandan NFC bir iletişim protokolleri topluluğudur ve güvenlik riskleri uygulamaya bağlıdır. Yani NFC tek başına cihazların kimliğini doğrulama veya işlemleri onaylama gibi yetkilere sahip değildir. Telefonunuzdaki NFC işlevleri, yalnızca siz istediğinizde etkin moda geçer. Örneğin, bir NFC terminali kullanarak perakende mağazasında ödeme yaptığınızda çip etkinleşir. Bekleme modundayken çip çalışmaz.

NFC teknolojisini güvenli kılan üç temel özellik şunlardır:

 1. Yakınlık: NFC'nin çok sınırlı bir iletim bölgesi vardır. 10 cm sınırı, işlemi engellemek için terminale çok yakın durması gereken hırsızlar için zorluk yaratır.
 2. Kullanıcılı Başlatma: Herhangi bir okuma işlemi için kullanıcının, cihaz ile NFC özellikli terminal arasındaki işlemi başlatması ve işlemi tamamlamak için genellikle PIN kodu, parmak izi veya yüz tanıma gibi ikincil doğrulama yöntemlerinden birini sağlaması gerekir.
 3. Güvenli Öge Doğrulama: NFC’deki “güvenli öge” doğrulama işlemi, EMV çipli kartların doğrulama sürecine benzer. NFC terminali ile bağlantı kurulduktan sonra, cihaz veya kart içindeki çipin, satın alma işlemini doğrulaması gerekir. İşlem ancak doğrulamadan sonra tamamlanabilir. NFC doğrulamasında kart/cihaz ve okuyucu arasında kart verilerinin tamamen aktarılması yerine, her ödemeye benzersiz bir dijital imza atanır.

İşletmenizi ve İtibarınızı Siber Tehditlere Karşı Berqnet ile Koruyun

NFC Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Herhangi bir ödeme güvenliği teknolojisinde olduğu gibi, eksiklikler ve ilgili riskler her zaman mevcuttur. Bu nedenle NFC ile ilgili olası güvenlik risklerinin farkında olmak önemlidir. Siber güvenlik açısından değerlendirildiğinde NFC teknolojisi güvenli olmakla birlikte, güvenlik açısından risk unsurları genellikle cihazlardan ve NFC etiketlerinden kaynaklanır. Bilgisayar korsanlarının, güvenli olmayan bir kablosuz bağlantı yoluyla NFC terminalinde depolanan hassas bilgilere erişme olasılığı her zaman vardır. NFC güvenliğinde asıl önemli olan proaktif önlemlerle bağlantı kurduğunuz cihazınızı korumanızdır. Örneğin mobil cüzdanlar akıllı telefonlarda bulunduğundan, telefonunuz güvenli olduğunda mobil cüzdanınız güvendedir.

Ayrıca verilerinizi güvende tutmak için aşağıda sıralanan bazı önlemleri alabilirsiniz.

 • Bir etikete dokunduğunuzda, etiketin hangi eylemleri istediğini görmek için telefonunuzu dikkatlice izleyin.
 • Güvenmediğiniz kişilerle bilgi alışverişi yapmak için NFC kullanmayın.
 • Telefonunuzu yetkisiz erişime karşı korumak için antivirüs uygulaması çalıştırın.
 • Erişim güvenliğini artırmak için parola, PIN kodu, parola-desen veya biyometri gibi doğrulama yöntemlerini aktif hale getirin.

Sıkça Sorulan Sorular

NFC’yi akıllı telefonunuzda devre dışı bırakmayı seçebilirsiniz. Android telefonunuzun “Ayarlar” uygulamasına gidip “Bağlı cihazlar” sekmesine giderek ve NFC anahtarını “Kapalı” konuma getirerek NFC'yi kapatabilirsiniz. iPhone'da ise “Ayarlar” uygulamasında, “Gizlilik” sekmesini seçtikten sonra reddetmek istediğiniz uygulamayı seçebilir ve NFC özelliğini kapatabilirsiniz.

Hayır, tüm akıllı telefonlarda NFC bulunmaz. Eski akıllı telefonlar ve düşük bütçeli telefonlar bu teknolojiyi kullanamayabilir ancak 2022'de ana akım çoğu telefonda NFC özelliği yaygındır.

NFC etiketleri, bilgi içerebilen ve NFC özellikli bir cep telefonu veya tablet tarafından kolay ve hızlı bir şekilde okunabilen antenli mikroçiplerdir.

NFC teknolojisi, özel bir RFID teknolojisi türüdür. RFID'nin 134.2 kHz, 13.56 MHz, 960 MHz ve 2.45 GHz olmak üzere dört alt kategorisi vardır.

23 Haziran 2022
Hızlı Teklif Alın